W drugim artykule z cyklu „Dziesięciu wybranych” podejmę się tematu najmłodziej debiutujących zawodników w UFC. Co, kto, gdzie i jak? W jaki sposób potoczyła się dalsza kariera tych młodo zakontraktowanych zawodników?


10.
Charles Oliveira (20-5)
Wiek, w którym debiutował w UFC: 21
Data debiutu: 2010r.

10

Dla UFC zawalczył już 14 razy i mimo lepszych i gorszych momentów w karierze, swoimi ostatnimi wygranymi zapewnił sobie dłuższa przyszłość z największą organizacją na świecie. Nie licząc pechowego zakończenia walki z Maxem Hollowayem, w swojej karierze w UFC, przegrywał jeszcze z Frankiem Edgarem, Cubem Swansonem, Donaldem Cerrone oraz Jimem Millerem. Z pojedynku na pojedynek, Brazylijczyk dawał się poznawać z coraz lepszej strony, a jego fenomenalny parter został bardzo doceniony. Jego kolejnym przeciwnikiem będzie Myles Jury – czy po tej walce wróci na zwycięskie tory?


9.
Nikita Krylov (19-4)
Wiek, w którym debiutował w UFC: 21
Data debiutu: 2013r.

9

Nazwisko, które dobrze zna część polskich fanów MMA. Ukraiński „Al Capone” debiutował w UFC w kategorii ciężkiej, gdzie stoczył dwie walki – pierwszą przegrał, drugą wygrał. Od samego początku, jego kontrakt z UFC był dla wielu fanów pewnego rodzaju zaskoczeniem, czy nawet żartem, mając na uwadze to, jak wyglądały jego walki w innych organizacjach. Po dwóch walkach dla UFC, Krylov zszedł do kategorii półciężkiej, gdzie przegrał walkę z Ovincem St. Preux’em, a potem wygrywał kolejno z: Donovanem, Nedkovem oraz De Limą. Ciekawostką jest to, że każde starcie Krylova w UFC kończyło się przed czasem – czy to przegrywał, czy to wygrywał, jeszcze nigdy nie dotrwał do decyzji sędziowskiej. Mimo słabego początku i podśmiechujek, „Al Capone” jest w bardzo bezpiecznej sytuacji, jeżeli chodzi o kontrakt z UFC. Kto w 2013 roku by się tego spodziewał?

 

8.
Sergio Pettis (13-2)
Wiek, w którym debiutował w UFC: 20 lat
Data debiutu: 2013r.

8

Możemy się domyślać, że Sergio Pettis zawdzięcza kontrakt z UFC między innymi swojemu bratu, Anthonemu. Oczywiście „między innymi”, bo swoje umiejętności w klatce miał już okazję nam zaprezentować. Na sześć walk, przegrał dwie. Jeżeli przegrywa, przegrywa przed czasem. Jeżeli wygrywa, robi to dzięki decyzjom sędziowskim. O Amerykanina w UFC możemy być spokojni – będzie walczył jeszcze przez długi czas i ma spore szanse na doczłapanie się do czołówki swojej kategorii.

 

7.
Michael McDonald (16-3)
Wiek, w którym debiutował w UFC: 20 lat
Data debiutu: 2011r.

7

Jako młody zawodnik dostał swoją szansę w UFC, dzięki obowiązującemu wcześniej kontraktowi z organizacją WEC. W swoich siedmiu walkach, przegrywał dwukrotnie, tylko z czołówką kategorii – Renanem Barao i Urijahem Faberem. „Mayday” obecnie znajduje się na 5 miejscu w rankingu kategorii koguciej i nie walczył od 2013 roku. McDonald borykał się od tego czasu z kontuzjami, m.in. dłoni i nadgarstka. Mimo, że obecnie zawodnik jest już zdrowy, nie spieszy mu się do oktagonu. W jednym z najnowszych wywiadów McDonald wspominał, że nie podoba mu się jego obecny kontrakt, a dokładniej, dostawał zbyt małe pieniądze za wygrane walki. Potrzeba nam jeszcze czasu, aby zobaczyć jak rozwinie się ta sytuacja i dowiedzieć się, czy niedługo zobaczymy „Maydaya” w klatce UFC.

 

6.
Stefan Struve (26-7)
Wiek, w którym debiutował w UFC: 20 lat
Data debiutu: 2009r.

6

Najmłodszy debiutant w kategorii ciężkiej, który przychodzi mi na myśl. Jego pierwsza walka odbyła się na 3 dni przed dwudziestymi pierwszymi urodzinami. Charakterystyczny zawodnik w debiucie nie został oszczędzony – jako przeciwnika otrzymał Juniora Dos Santosa, z którym przegrał przez nokaut w pierwszej rundzie. Zwycięstwa Holendra przeplatane są pojedynczymi porażkami. Do tej pory, Struve stoczył dla UFC 15 pojedynków, przegrywając 5 z nich. W 2013 roku, świat obiegła informacja, że Stefan Struve ma problemy z sercem i będzie zmuszony zakończyć karierę sportową. Na szczęście udało się poprawić stan zdrowia zawodnika i od tamtej pory mieliśmy okazję oglądać go już dwukrotnie – w walkach z Alistairem Overeemem oraz Antonio Rodrigo Nogueirą.

 

5.
Vitor Blefort (24-11)
Wiek, w którym debiutował w UFC: 19 lat
Data debiutu: 1997r.

5

Można powiedzieć, że ten zawodnik w UFC był od samego początku. Jego druga walka w karierze, była debiutem w UFC, a dokładniej, debiutował na gali UFC 12. W wieku 19 lat, pokonał 32-letniego Tra Telligmana i otworzył sobie drogę na wielki świat MMA. Jego karierę w UFC przeplatały walki w takich organizacjach jak Pride, Cage Rage, Affliction oraz jedna walka na Strikeforce. W 2004 roku został mistrzem UFC w wadze półciężkiej, a w latach 2007-2008 dzierżył pas mistrza Cage Rage w tej samej wadze.

 

4.
Jon Jones (21-1)
Wiek, w którym debiutował w UFC: 21 lat
Data debiutu: 2008r.

4

O tym zawodniku mówić i pisać można naprawdę wiele. Od wielkich umiejętności prezentowanych w klatce, przez kontrowersyjne wypowiedzi, aż po skandale. Nie można mu jednak odebrać tego, że mimo zakontraktowania w młodym wieku, w UFC zrobił wielki szum swoją osobą i cały czas dzierży plakietkę z napisem „Najmłodszy zawodnik, który zdobył pas UFC”. Dokonał tego, mając zaledwie 23 lata, pokonując Mauricio Ruę na gali UFC 128. Był posiadaczem tego pasa aż do chwili zwolnienia z UFC, które nastąpiło po głośnej aferze z Jonesem w roli głównej. Na swoim koncie ma 8 obron pasa mistrzowskiego. Obecnie Jon Jones powrócił do treningów, lecz czy powróci do UFC i będzie w stanie odebrać Danielowi Cormierowi, to co stracił?


3.
Paige Van Zant (6-1)
Wiek, w którym debiutowała w UFC: 20 lat
Data debiutu: 2014r.

3

Na naszej liście nie mogło zabraknąć najmłodziej debiutującej zawodniczki w UFC. Za młoda na TUF, odpowiedni wiek na UFC. Paige Van Zant to ciekawy przykład zawodniczki, która była zbyt młoda, żeby wystąpić w #20 edycji programu The Ultimate Fighter: Team Melendez – Team Pettis (którego zwyciężczyni zostanie pierwszą posiadaczką pasa UFC w kategorii słomkowej), a jednocześnie jej wiek był odpowiedni, aby została zakontraktowana przez UFC. Można by rzec, że PVZ jest jedną z maskotek UFC – dzięki swej urodzie od razu wpadła w oko fanom, jej umiejętności pozwoliły na pokonanie Kailin Curran, Felice Herrig i Alex Chambers, a także podpisała swój własny kontrakt z firmą Reebok. Choć ta młoda zawodniczka prowadzona jest bezpieczną drogą w stronę pasa mistrzowskiego, prędzej czy później, przyjdzie jej się zmierzyć z mistrzynią. Jak sama Paige uważa, gdy dojdzie do tej walki, pasa będzie bronić w dalszym ciągu Joanna Jędrzejczyk i to z nią PVZ będzie walczyć.

 

2.
Sage Northcutt (6-0)
Wiek, w którym debiutował w UFC: 19 lat
Data debiutu: 2015r.

2

W ostatnich tygodniach, Northcutt jest na ustach całego świata MMA. Początkowe „bum” związane z zakontraktowaniem 19-latka przez UFC było różnie odbierane przez środowisko. Debiut Amerykanina nastąpił na gali UFC 192, 3 października 2015r. Już na dzień przed walką, czyli na oficjalnym ważeniu, Northcutt zyskał kolejnych fanów – zaczął być postrzegany jako młody, pozytywny, uśmiechnięty i atletyczny zawodnik z idealną rzeźbą ciała. W swoim debiucie całkowicie zdominował Francisco Trevino i wygrał walkę w 57 sekundzie pierwszej rundy. Po walce, na portalach społecznościowych, natychmiast ruszyły produkcje zabawnych zdjęć czy postów, po których można było wywnioskować jedno – Dna White ma swojego nowego ulubieńca. Osobiście mogę dodać tyle, że „hype train wyruszył” i ma się dobrze.


1.
Dan Lauzon (17-6)
Wiek, w którym debiutował w UFC: 18 lat
Data debiutu: 2006r.

1

Najmłodziej zakontraktowany zawodnik przez UFC, który w swoim debiucie dla tej organizacji miał zaledwie 18 lat. W pierwszej walce, która odbyła się w 2006 roku, Lauzon nie sprostał zadaniu i przegrał w pierwszej rundzie przez nokaut. Drogi zawodnika i organizacji się rozeszły, żeby 4 lata później, Dan Lauzon mógł ponownie pokazać swoją wartość – w 2010 roku przegrał dwie koleje walki i przestał walczyć pod banderą UFC. Bilans 3 porażek w UFC w żaden sposób nie przeszkodził mu w dalszej karierze, Amerykanin od tamej pory walczył już w organizacjach takich jak WSOF czy Premier FC.

Szymon Łabacki

Grafika: Margraf – Marek Romanowski