Rose Namajunas jest obecnie panującą mistrzynią wagi słomkowej dywizji kobiet organizacji UFC. Dwudziestosześciolatka powraca po ponad rocznej przerwie, aby obronić swój tytuł przeciwko Jessice Andrade w walce wieczoru podczas numerowanej gali UFC 237, która odbędzie się w Rio De Janerio w Brazylii.
W związku z tym, że gala już dziś w nocy, prezentujemy pięć faktów o obecnej mistrzyni, których możesz nie wiedzieć.
1. W dzieciństwie miała trudne warunki do życia
Namajunas wychowywała się w niespecjalnie urokliwej dzielnicy, niszczonej i psutej przez gangi i narkomanów. Sytuacja w domu również nie była najlepsza, między innymi przez ojca chorującego na schizofrenię. Rose wyznawała w kilku wywiadach, że była ofiarą przemocy w jej szkolnych latach. Opowiadała, że dorastała z wielkimi pokładami złości, frustracji i przemocy w jej sercu. Obecnie dodaje, że nadal odczuwa niepokój ze względu na jej przeszłość, walczy, a by przezwyciężyć wszystkie te kwestie wraz z pomocą jej narzeczonego i byłego zawodnika UFC, Pata Barrego. Jej celem jest podnoszenie świadomości ludzi na temat zdrowia psychicznego oraz dawanie szansy i nadziei młodym ludziom, którzy przechodzili przez podobne sytuacje, których doświadczała Rose.
2. Była finalistką programu „The Ultimate Fighter”
W 2014, Namajunas (mająca wówczas 22 lata) wzięła udział w 20. sezonie programu telewizyjnego „The Ultimate Fighter”. Pomimo, że miała tylko trzy zawodowe walki na swoim koncie przed wzięciem udziału w przedsięwzięciu, szybko okazało się, że będzie ona jedną z faworytek turnieju. Namajunas przebiła się przez wszystkie etapy programu odznaczając się niezwykłą skutecznością technik grapplerskich, poddając wszystkie swoje trzy przeciwniczki trzema różnymi sposobami, aby następnie stawić czoła Carli Esparzie w finale. W grudniu 2014 roku odbyła się walka, której stawką był tytuł mistrzowski dywizji słomkowej UFC. Dla Esparzy była to jedenasta profesjonalna walka, podczas gdy Rose miała się bić po raz czwarty. Bardziej doświadczona zawodniczka wykorzystała swoje umiejętności zapaśnicze, aby sprowadzić Namajunas do parteru i tam poddać ją duszeniem zza pleców w trzeciej rundzie. Mimo, że Namajunas przegrała, dała się wszystkim poznać jako wybitny talent, który wkrótce potem również zawitał w szeregi UFC.
3. Ma litewskie korzenie
Milwaukee w stanie Wisconsin, to miejsce przyjścia na świat Namajunas, tam też się wychowała. Jednak jej rodzice nie są Amerykanami. Rose jest córką litewskich emigrantów, którzy wyruszyli do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu lepszego życia. W swoich pierwszych walkach Namajunas ściśle nawiązywała swoim strojem do korzeni, prezentując na swojej odzieży flagę Litwy oraz wychodząc z nią do klatki.
4. Uprawia sporty walki praktycznie całe swoje życie
Dorastając, Rose trenowała z sukcesami biegi przełajowe, ale jednak to sztuki walki były bliższe jej sercu. Namajunas zaczęła swoją przygodę z tae-kwondo w wieku pięciu lat, aby po czterech latach trenowania zdobyć czarny pas juniorów w tej dyscyplinie. Następnie Rose zaczęła dodawać do tego treningi karate oraz jiu-jitsu. Będąc w liceum, zawodniczka rozpoczęła również praktykowanie MMA z uznanym lokalnym trenerem Dukiem Roufusem w jego klubie Roufussport.
5. Uwielbia psy, ogrodnictwo i grę na pianinie
Namajunas od zawsze kocha czworonogi. W czasach, gdy zawodniczka borykała się z różnymi problemami, pies był jej towarzyszem i swojego rodzaju ukojeniem. W pewnym z wywiadów Rose zdradziła, że wiele razy w jej życiu to właśnie pies był jej NAJLEPSZYM przyjacielem. Dziś mistrzyni ma już wokół siebie wielu życzliwych ludzi, lecz nadal wśród absolutnie najbliższych jej stworzeń znajduje się również piesek o imieniu Mishka. Rzadko kiedy Rose rozstaje się ze swoim pupilem. Nie dość, że Mishka podróżuje z Namajunas i Patem, to nawet bierze udział w media treningach swojej pani.
Oprócz tego mistrzyni UFC pasjonuje się ogrodnictwem, posiada własną oprawę krzaczków pomidorowych i ziół. Do tego od wczesnych lat dziecięcych gra na pianinie. W internecie można znaleźć nagrania, gdzie Rose gra bardzo zaawansowane kompozycje, m.in. utwory Chopina.
źródło: sherdog.com