Site icon InTheCage.pl

Projekt Wojownik z Przemysławem Saletą i Waldemarem Kastą odwiedził wrocławskich weteranów

Projekt Wojownik z Przemysławem Saletą i Waldemarem Kastą odwiedził wrocławskich weteranów

źródło: materiały prasowe Projektu Wojownik foto: Monika Zielińska

-Nigdy nie byłem w wojsku, ale miałem okazję poznać weteranów. Odnoszę wrażenie, że ich służba jest niedoceniana. Sporty walki nie tylko kształtują ciało, ale przede wszystkim charakter, dlatego warto je uprawiać. Będę do tego zachęcał żołnierzy – podkreślał Przemysław Saleta podczas piątej odsłony Projektu Wojownik, który odbywał się 18 i 19 września w Akademii Wojsk Lądowych (AWL) we Wrocławiu.

Mistrz świata w kickboxingu i mistrz Europy w boksie poprowadził trening z boksu oraz technik tajskiego Muay Boran dla weteranów i żołnierzy Wojska Polskiego. Po raz pierwszy w „Projekcie Wojownik” uczestniczyli podchorążowie z wrocławskiej uczelni. Na co dzień trenują sporty walki ale tym razem ważny był aspekt połączenia pokoleniowego.

W niedalekiej przyszłości ci młodzi ludzie zostaną oficerami, będą dowodzić jednostkami wojskowymi, być może niektórzy zostaną generałami. Warto im pokazać już teraz jaką wartością dla Wojska Polskiego są weterani, jak wielką mają wiedzę i doświadczenie, które warto będzie wykorzystać.

zaznacza prorektor ds. wojskowych AWL płk dr Marek Pytel.

Widać wzrost zainteresowania sportami walki w jednostkach wojskowych. Po części jest to spowodowane coraz większą popularnością zawodów UFC, KSW oraz innych federacji. Z drugiej strony to działania i inicjatywy podejmowane przez samych żołnierzy okazują się mieć duży wpływ na wzrost zwolenników takiej aktywności ruchowej wśród wojskowych.

Jestem przekonany, że już niedługo właśnie dzięki takim inicjatywom jak Projekt Wojownik, czy Mistrzostwa WP w Walce w Bliskim Kontakcie MMA stanie się sportem powszechnym w siłach zbrojnych.

zaznacza wykładowca w Zakładzie Wychowania Fizycznego i Sportu AWL kpt. Maciej Kupryjańczyk.

W drugim dniu uczestnicy ćwiczyli już techniki typowe dla MMA. Zajęcia poprowadził st. kpr. Mariusz Janicki, doświadczony judoka i zawodnik mieszanych sztuk walki z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych (CSWIiCh) we Wrocławiu. Po raz pierwszy w projekcie dołożono ćwiczenia na siłowni i z wykorzystaniem kettlebell, które zostały zaprogramowane właśnie pod kątem sportów walki.  Ćwiczenie z kettlebell to stara i najbardziej niedoceniona metoda treningu siłowego. To doskonała alternatywa dla siłowni.

Warto żeby żołnierze mogli spróbować czegoś innego co równie skutecznie może przygotować ich fizycznie do sportów walki.

zaznacza sierż. pchor. Natalia Fiedoruk, instruktor kettlebell SFG1.

Z weteranami spotkał się również Waldemar Kasta, dyrektor artystyczny największej polskiej federacji zrzeszającej zawodników mieszanych sportów walki KSW. Opowiadał nie tylko o powstaniu i początkach organizacji ale przede wszystkim zabrał głos w sprawie weteranów. Z wielkim szacunkiem odnosił się do ich służby.

Ciekawym uzupełnieniem projektu we Wrocławiu były zajęcia ze stretchingu. Prowadzący Arkadiusz Homańczuk, trener Sekcji Gimnastyki AWL pokazał jak skutecznie i bezpiecznie wykonać ćwiczenia pozwalające zwiększać elastyczność i wytrzymałość stawów.

Zajęcia praktyczne, jak zwykle zostały poprzedzone wykładami z psychologii oraz żywienia i dietetyki.

Współorganizatorem Projektu Wojownik we Wrocławiu było CSWIiCh. Następna, szósta edycja odbędzie się za miesiąc w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Zajęcia odbywają się pod patronatem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, a organizatorem i pomysłodawcą jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

Informacja prasowa

Exit mobile version