Pewnie wielu z was zastanawiało się nad kursem sędziowskim w naszej ukochanej dyscyplinie. Jak to wygląda? Czego się można dowiedzieć? Co taki certyfikat daje? Tego dowiecie się z poniższego tekstu, który napisał dla nas nasz Patron i jeden z uczestników kursu sędziowskiego sygnowanego przez Stowarzyszenie MMA Polska.

Czy kurs na sędziego MMA daje umiejętności zawodowe?

W dniu 8 marca 2020r. byłem uczestnikiem pierwszego kursu sędziowskiego organizowanego przez stowarzyszenie MMA Polska, które jest zrzeszone w strukturach światowego związku International Mixed Martial Arts Federation (IMMAF). Prowadzącym kursu był doświadczony sędzia i lider sekcji sędziowskiej Stowarzyszenia – Tomasz Bronder.

Kurs był podzielony na dwie części. W pierwszej z nich została omówiona praca sędziego w środku klatki, sędziego głównego, punktowego, technicznego oraz supervisor’a. Rozmawialiśmy o tym, jakie ma obowiązki i za co tak naprawdę odpowiada dana osoba. Omówione zostały wszystkie kwestie związane z sędzią ringowym, jakimi komendami głównie operuje w klatce, jak powinien się poruszać i jakie decyzje może podejmować w trakcie sędziowania.

Najciekawsze dyskusje wywołał opis pracy na stanowisku sędziego punktowego i zasady punktacji. Przede wszystkim rozwiane zostały wątpliwości na temat skutecznego grapplingu/strikingu, agresji i kontroli oktagonu. Dla przykładu skuteczny grappling/striking to znaczące ciosy, skontrolowane obalenia czy sama kontrola walki w parterze. W przypadku walki w stójce są to znaczące uderzenia w głowę, tułów lub nogi, po których widać skuteczność tego uderzenia np. knockdown, skulenie, wycofanie czy zmiana pozycji na skutek bólu nogi. Te ciosy są ważniejsze niż ilość zadanych ciosów z mniejszą siłą.

Zostały również przedstawione karty sędziowskie i informacje jak na nich pracować. Po omówieniu wszystkich zagadnień teoretycznych, wypunktowaliśmy drugą walkę Tomasza Narkuna i Mameda Khalidova. Następnie wszystkie karty zostały zebrane i wspólnie z Tomaszem Bronderem przerobiliśmy całą walkę. Muszę wspomnieć, że w szkoleniu brali udział czołowi sędziowie, którzy pracują podczas gal zawodowych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ich opinie były wartością dodaną dla osób zaczynających przygodę z sędziowaniem. W dyskusji po wypunktowaniu walki, można było wyciągnąć wiele praktycznych wniosków. Dowiedzieć się, jak topowi sędziowie pracują na kartach sędziowskich, na co należy zwrócić uwagę, co notować w trakcie walki i jak ją punktować.

Po zapoznaniu się z zagadnieniami teoretycznymi, przeszliśmy do części praktycznej. W klubie WCA Fight Team Tomasz Bronder i Łukasz Bosacki (jeden z najlepszych sędziów ringowych na świecie) w praktyce przedstawili zadania sędziego w klatce. Wypunktowaliśmy walkę, którą stoczyli zawodnicy zaproszeni przez Stowarzyszenie. W tej walce również pracowaliśmy na kartach sędziowskich, które zostały zebrane i omówione. To świetne doświadczenie, ponieważ mogliśmy skonfrontować swoje stanowisko z zawodową opinią.


Czy po odbytym szkoleniu na sędziego MMA, mogę zostać sędzią klatkowym i punktowym na galach MMA?

Praca sędziego to nie tylko praca w oktagonie czy na kartach sędziowskich, ale ciągła nauka i praktyka. W Polsce mamy tylko kilku sędziów, którzy zdobyli szacunek zawodników, trenerów i organizatorów gal. Umiejętności sędziego nie kończą się na jednym kursie.

Takie szkolenie może być początkiem drogi, poszerzeniem swojej wiedzy i pasji. To od nas zależy, co zrobimy z wiedzą zdobytą na tym kursie i czy nadal będziemy zgłębiać tajniki sędziowania.

Po pozytywnym ukończeniu kursu, każdy uczestnik zdobył uprawnienia do pracy przy Mistrzostwach MMA Polska. Stowarzyszenie umożliwia kursantom odbycie odpłatnych praktyk przy tych mistrzostwach. To świetna okazja dla młodych adeptów, którzy będą mogli wypróbować nabyte umiejętności.

Osobiście jestem bardzo zadowolony ze szkolenia. Szczerze polecam je wszystkim osobom, zarówno początkującym, jak i profesjonalistom, ponieważ ten kurs to świetna okazja na wymianę doświadczeń.

Autor: Karol Kwiatkowski