Projekt Wojownik: Weterani walczyli w Kłodzku

źródło: materiały prasowe Projektu Wojownik

„Duma i zaszczyt dla mnie mieć możliwość poocierać sobie papierówę w rękawicach bokserskich z żołnierzami Wojska Polskiego”- w swoim stylu  podsumował zajęciach w ramach 10 odsłony Projektu Wojownik mistrz świata w tajskim boksie Mariusz Cieśliński.

22 stycznia w 22. Karpackim Batalionie Piechoty Górskiej (22 Kbpg) w Kłodzku, razem ze swoim podopiecznym i zawodnikiem Babilon MMA Michałem Bobrowskim przeprowadził trening dla weteranów, rodzin żołnierzy poległych oraz instruktorów sportów walki Wojska Polskiego.

Zajęcia rozpoczęły się od wykładów na temat radzenia sobie ze stresem po przez sport oraz planowania treningu w sportach walki. Zajęcia praktyczne podzielone były na grupy, w których mistrzowie uczyli technik muay thai i brazylijskiego jiu-jitsu (BJJ).

W 2019 roku projekt wojownik otworzył się szerzej na środowisko weteranów. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość” w zajęciach wzięły udział mamy poległych weteranów. Krystyna Ambrozińska i Zofia Janik, których synowie polegli w operacji ISAF w Afganistanie przyjechały bardzo zdeterminowane.

Ćwiczyły razem z pozostałymi uczestnikami projektu. Nie brakowało im zapału, chęci nauczenia się nowych rzeczy oraz uśmiechu.

przyznaje szer. Katarzyna Borowska, uczestnik projektu, instruktor i zawodnik. Mamy często powtarzały, że wśród żołnierzy czują się bardzo dobrze, czują się jak w domu. Na koniec zajęć minutą ciszy uczczono pamięć poległych.

Razem z pozostałymi uczestnikami ćwiczyli także dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Jarosław Gromadziński, który cały czas wspiera inicjatywy promujące sporty walki w siłach zbrojnych oraz dowódca 22 Kbpg ppłk Izabela Wlizło, pierwsza kobieta – dowódca batalionu w Wojsku Polskim. Obydwoje są uczestnikami misji poza granicami kraju.

Coraz częściej w „Projekcie Wojownik” pojawiają się nowe osoby, które wprowadzają urozmaicenie w treningi. Po raz pierwszy uczestnicy mogli spróbować ćwiczeń z wykorzystaniem taśm TRX właśnie pod kątem sportów walki. Zajęcia poprowadził cywilny ratownik medyczny, weteran misji w Afganistanie i pracownik Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego z Łodzi Robert Sosnowski. Od kilku edycji odbywają się również zajęcia z jogi i kettlebell.

Drugiego dnia trening w parterze prowadzili żołnierze: ppor. Filip Bątkowski –zawodnik, promotor i organizator gal MMA oraz st. szer. Dominik Chmiel zawodnik MMA, trener i sędzia BJJ. Do składu instruktorów dołączyły również: brązowa medalistka z Igrzysk Olimpijskich z Rio de Janeiro kpr. Monika Michalik i zawodniczka KSW i LFN szer. Katarzyna Lubońska.

Informacja prasowa