Pięć lat temu, 19 maja 2012 roku, Joanna Jędrzejczyk stoczyła swoją pierwszą walkę w zawodowym MMA.

Joanna Jędrzejczyk ze sportami walki związana była o wiele wcześniej – w wieku 16 lat rozpoczęła treningi Muay Thai. Zarówno w karierze amatorskiej, jak i zawodowej, Asia osiągnęła wiele sukcesów i wyróżnień, zdobywając między innymi złote medale na Mistrzostwach Świata oraz Europy, czy zostając mistrzynią w wielu organizacjach promujących tę formułę walk.

Jednak to właśnie w 2012 roku rozpoczęła się jedna z najpiękniejszych przygód w życiu Jędrzejczyk – spróbowała swoich sił w MMA. Przez jej zapał do ciężkiej pracy, zawziętość i kolejne starty, w świecie Mieszanych Sztuk Walki weszła na sam szczyt, czego potwierdzeniem jest pas mistrzowski organizacji UFC.

Joanna Jędrzejczyk swoją pierwszą zawodową walkę w formule MMA stoczyła na gali SFT – MMA Fight Night Diva w Kołobrzegu, gdzie po 10-minutowym pojedynku wygrała jednogłośną decyzją sędziowską z Sylwią Juśkiewicz. Pełne wideo z pojedynku dostępne jest poniżej:

W latach 2012-2014, pochodząca z Olsztyna Joanna, stoczyła jeszcze pięć pojedynków. Na galach odbywających się w Polsce, poddała duszeniem zza pleców Lilijanę Kazak na gali MFC 5, pokonała Kate Jackson na PLMMA 17 i pewnie wypunktowała Karlę Benitez na gali Arena MMA 1. Pierwsza walka za granicami kraju miała miejsce w Moskwie, gdzie jednogłośną decyzją wygrała z Julijaną Bieriezikową.

Jędrzejczyk miała rekord 5-0, gdy podpisała kontrakt z organizacją Cage Warriors. Walka z byłą zawodniczką UFC, Rosi Sexton, na gali Cage Warriors 69 w Londynie pozwoliła na to, aby świat szerzej dowiedział się, kim jest Joanna Jędrzejczyk. Świetnie prezentująca się Polka, znokautowała Sexton w drugiej rundzie pojedynku.

Po tej walce, na horyzoncie pojawił się amerykański gigant, organizacja Ultimate Fighting Championship z którą Joanna podpisała kontrakt. Swoją debiutancką walkę stoczyła na gali UFC on Fox: Lawler vs Brown, która odbyła się w San Jose. Na pełnym dystansie trzech rund, jednogłośną decyzją sędziów pokonała Julianę Limę i jej kariera zaczęła nabierać tempa.

Podobny obraz

(Foto: UFC)

Druga walka Polki w UFC była równocześnie eliminatorem do pasa mistrzowskiego w kategorii słomkowej kobiet. Joanna zmierzyła się w niej z Claudią Gadelhą, z którą niejednogłośnie wygrała. Po walce pojawiło się wiele komentarzy niezadowolenia z werdyktu, jednak to Jędrzejczyk na gali UFC 185 w Dallas stanęła w klatce z mistrzynią Carlą Esparzą. Zdobycia pasa, „JJ” nie mogła sobie lepiej wyobrazić – w pełni zdominowana walka, zakończona przez TKO w drugiej rundzie. Joanna Jędrzejczyk zdobyła pas, Joanna Jędrzejczyk pierwszym polskim mistrzem organizacji UFC!

W dalszym etapie swojej kariery, Polka broniła pasa pięciokrotnie, pokonując Jessicę Penne, Valerie Letourneau, ponownie Claudię Gadelhę, Karolinę Kowalkiewicz, a w miniony weekend Jessicę Andrade na gali UFC 211 w Dallas, czyli w miejscu gdzie po raz pierwszy zdobyła swoje najwyższe trofeum.

Znalezione obrazy dla zapytania joanna jedrzejczyk belt

(Foto: Sherdog.com)

Z całą pewnością można powiedzieć, że Joanna Jędrzejczyk wyczyściła swoją dywizję wagową. Obecnie trudno powiedzieć, z kim zmierzy się mistrzyni w szóstej obronie pasa – może to być Rose Namajunas, z którą „JJ” jeszcze nie walczyła, ale może to być również zwyciężczyni ze starcia Karolina Kowalkiewicz vs Claudia Gadelha.

„Śladami czasu” to nowy cykl na naszym portalu, który przypomina o ważnych wydarzeniach z polskiego i światowego MMA, które miały miejsce danego dnia, kilka lat wstecz. Wielu czytelników może mieć chwilową refkleksję „ale ten czas leci…”.

Grafika: Margraf / Marek Romanowski