UFC 185 – typowanie

Najważniejsza gala w historii Polskiego  MMA, najważniejsza walka w historii Polskiego MMA. Overeem vs. Nelson, Brown vs. Hendricks będą przedsmakiem do dwóch walk o pas. W walce wieczoru „Showtime” Pettis skrzyżuje rękawice z Dos Anjosem. Dla nas jednak najważniejszy będzie Co – Main Event tej gali. Joanna Jędrzejczyk zmierzy się o pas z Carlą Esparzą. Zapraszamy na nasze typowanie.

Anthony Pettis vs. Rafael dos Anjos

Damian: Niewątpliwie Dos Anjos jest jednym z tych zawodników, którym walka o pas się należy. Tę szansę trochę zawdzięcza uporowi Pettisa, który chce walczyć jak najcześciej, a Nurmagomedov (który pokonał Rafaela) nie byłby w stanie przygotować się na 100% do walki z powodu kontuzji. Mimo tego, że szansa pokonania mistrza mu się należy, to jednak nie widzę go jako zwycięzcy i nie wiem, w czym mógłby on zagrozić aktualnemu mistrzowi. W stójce, w której Anthony jest najlepszy na darmo mu szukać wygranej, bo nawet Cerrone został w tej płaszczyźnie pokonany. Parter Showtime’a stoi również na dobrym poziomie, przecież poddał min. Hendersona a warto też wspomnieć, że często trenuje z przyszłym mistrzem Bellatora swojej wagi, czarnym pasem BJJ – Marcinem Heldem! Zapasy… Tę płaszczyznę również ma z kim trenować, bo przecież Askren to zapaśnik z najwyższej półki. Na pewno to ręka Pettisa powędruje w górę i na pewno przed czasem. Strzelam, że przez poddanie w rundzie 2!

Typujący Pettisa: Damian, Michał, Mariusz

Typujący Do Anjosa:

Carla Esparza vs. Joanna Jędrzejczyk

Michał: Znów ukradła ważenie! Nieprzypadkowo to poprzednia rywalka Joanny była #1. Esparza ma lepsze zapasy, być może będzie silniejsza jednak nie powinna postawić się jak Gadelha. Nie lekceważę mistrzyni, zapewne poł0ży Asie kilka razy, jednak nie widzę by była w stanie utrzymać JJ na ziemi. Defensywne zapasy Joanny są co raz lepsze. W tej walce powinniśmy zobaczyć kolejny progres w tej płaszczyźnie. Spodziewam się trzech podobnych rund jak w walce z Gadelhą i rund mistrzowskich które będą egzekucją nad aktualna mistrzynią. Dżoana swoją pewnością siebie po prostu mnie przekonuje. Zaczarowała już Stany, zaczaruje i Carlę. #AndNew

Damian: Historyczna chwila dla polskiego MMA! Z pewnością okaże się też, że będzie to nie tylko historyczne wydarzenie dla polskiego, ale i Europejskiego MMA. Niewątpliwie najmocniejszą bronią Esparzy są zapasy i jak wiemy to one decydują o tym gdzie walka będzie się toczyć. Asia nie ma ich na wysokim poziomie, ale jest zawodniczką, która robi postępy i wierzę w to, że przygotowała się pod nie bardzo dobrze. Nie wiem czy można być w takiej chwili obiektywnym, ale mocno wierzę w to, że Polka wygra przez decyzję!

Tomek: Nie tak wyobrażałem sobie pierwszą walkę naszego rodaka o pas mistrzowski UFC. Obstawiałem, że Piotrek Hallmann będzie pierwszym polskim mistrzem tej organizacji. Los chciał inaczej i do walki o to największe trofeum w światowym MMA staje Asia. Polka ma duży hype, fantastycznie promuje tą walkę w mediach do tego dała efektowne walki i ma wyrobioną dobrą opinię wśród fanów. Carla Esparza jest w tym zestawieniu przynajmniej u nas w Polsce strasznie niedoceniana. To inteligentna zawodniczka z bardzo mocną bazą zapaśniczą. Nie mniej mam nadzieję i głęboko wierzę, że pojedynek wygra Asia przez (T)KO, najdalej w 4 rundzie.

Mariusz: Z jednej strony długo czekaliśmy na taki pojedynek, ale z drugiej nikt z zawodniczką Arrachionu włącznie nie spodziewał się go tak szybko. 1,5 roku temu nie mieliśmy ani jednego Polaka w UFC, a teraz mamy ich 10, i to nie Chalidow, nie Held, nie Tybura, nie Błachowicz będą bić sie o ten pas, a Polka – Joanna Jędrzejczyk. Po tym dłuższym wstępie będzie krótsze typowanie. Stójka jest bezapelcyjnie po stronie Aśki, zapasy mega fizycznej Gadelhi nie zrobiły na Polce wrażenia, więc zapasy Amerykanki rownież nie zrobią, a one są kluczem do płaszczyzny Esparzy – parteru, w którym przez 8 walk fanatyczka butów nie dała sobie zrobić krzywdy. Joanna Jędrzejczyk, TKO, 3 runda. #AndNew

Maciek: Kluczowa w tym starciu będzie defensywa Polki przed obaleniami. Już w starciu z Claudią Gadelhą było widać, że niewiele brakuje olsztyniance do perfekcji. To będzie najważniejsza walka nie tylko w życiu Joanny Jędrzejczyk, ale prawdopodobnie w historii polskiego MMA. W końcu reprezentantka naszego kraju będzie walczyła o pas UFC! Uważam, że największe szanse reprezentantka Arrachionu ma w stójce. Wierzę w ostateczny sukces Jędrzejczyk. Pas trafi nad Wisłę!

Johny Hendricks vs. Matt Brown

Michał: Lepsza stójka, lepsze zapasy. Praktycznie wszystko przemawia na korzyść Hendricksa. Brown jednak jest niezwykle twardym skurczybykiem który potrafi wyjść z każdego piekła i obrócić losy pojedynku. Jeśli Hendricks zawalczy mądrze i będzie przeplatał stójkę obaleniami to wysoko wygra na punkty. Jeśli jednak wda się w bójkę to może się obudzić kilka minut po walce. Wydaje się jednak, że Hendricks podejdzie do pojedynku spokojnie i bez większych problemów podoła wyzwaniu wygrywając przez decyzje z Mattem Brownem.

Typujący Browna:

Typujacy Hendricksa: Michał, Mariusz, Damian

Roy Nelson vs. Alistair Overeem

Mariusz: W typowaniu tej walki postaram się być obiektywny, ale moim zdaniem ewentualny subiektywizm nie będzie oderwany od rzeczywistości. Zestawienie Nelsona z Reemem to na pierwszy rzut oka nietrafiony prezent dla tego drugiego. Cały świat wie, co trzeba zrobić żeby zgładzić Holendra, a Roy jest jednym z zawodników, którzy na wyposażeniu mają ten kryptonit. Ta „wada” wg mnie jest jednocześnie zaletą, bo skoro cały świat zna game plan Nelsona, to zna go również sam zainteresowany. Ali ma w stójce większy arsenał technik, i na pewno jest silniejszy, co będzie mieć znaczenie przy zapasach i utrzymywaniu dogodnej pozycji w parterze. Roy będzie myśliwym – Alistair zwierzyną, ale wg mnie finał tego rozdziału UFC 185 zakończy się tak jak w kreskówce o króliku Bugsie i Elmerze Fuddzie – nieudolny łowca okaże się ofiarą. Alistair Overeem, jednogłośna decyzja.

Typujący Nelsona: Michał, Damian

Typujący Overeema: Mariusz

Chris Cariaso vs. Henry Cejudo

Michał: Martwiłem się tylko by Henry zrobił wagę. Podołał wyzwaniu. Od początku śledzę jego karierę w MMA. Mistrz olimpijski w zapasach w tej walce jest ogromnym faworytem. Pokonując byłego pretendenta Cejudo wskoczy do czołowej „10”. Co do samej walki to nie mam pomysłu jak Chris moze zabrać się za Cejudo. Olimpijczyk ma o niebo lepsze zapasy, jest też silniejszy. Najważniejsze wyzwanie jakim była waga już zrobił. Cariaso będzie łatwiejszym celem.

Typujący Cariaso: Mariusz, Damian

Typujący Cejudo: Michał

Grafika: Marek Romanowski/inthecage.pl