Tę kartę można śmiało uznać za najlepszą kartę jaka kiedykolwiek powstała na polskiej scenie. Długo wyczekiwane starcie wieczoru to na pewno najważniejsza walka na krajowym rynku. Odpowie ono na wiele pytań i zakończy patologię w wadze średniej KSW. Poza tym starciem zobaczymy walkę pomiędzy mistrzem wagi ciężkiej- Karolem Bedorfem a debiutantem w tej organizacji- Michałem Kitą. Trzecim pojedynkiem o pas to niezwykle ciekawie zapowiadające się starcie w kategorii piórkowej Artura Sowińskiego z Koike Kleberem Erbstem. Zobaczcie jakie typy na wszystkie walki ma nasza redakcja.

Mamed Khalidov vs Michał Materla

Michał:  Pozwolę sobie na pewne porównanie. Obaj są jak Messi i Ronaldo. Mamed, wielki talent – jak Messi. Materla to ciężka praca która wyniosła go na szczyt – Ronaldo. Osobiście jestem fanem właśnie ciężkiej pracy i wchodzeniu na co raz wyższe levele dlatego też w moim imienniku widzę faworyta. Materla wydaje być sie silniejszy, powinien posiadać lepsze cardio i zapasy. Nie sądzę takze aby wpakował się w któraś ze świetnych technik Mameda z dołu. Materla jeśli znajdzie sie na górze, z pewnością nie da się odklepać. Oczywiście MMA to nie parter, i jeśli walka będzie prowadzona w stójce – może być ona na korzyść zawodnika Berkut Arrachion Olsztyn. Spodziewam się ciężkiej walki, która ku zdziwieniu wielu nie będzie porywającym widowiskiem a szachami z których zwycięsko wyjdzie brodaty Michał.

Tomasz: Walke wieczoru wg mnie wygra Michał Materla, ponieważ przepracował 2 okresy przygotowawcze w AKA, nie zmagał się z kontuzją kręgosłupa tak jak Mamed. Czeczen wraca po urazie podobnym do tego jakiego nabawił się Gorilla i skoro Tomek nie poradził sobie po takiej kontuzji w walce z Michałem to uwżam, że Mamed również polegnie.

Patryk: W dzień, w którym ogłosili te walkę byłem chyba jedyną osobą, która z tego powodu się nie cieszyła.  Nie jestem wielkim fanem Michała Materli, a prawdę mówiąc ani trochę nie boję się o jego starcie z Mamedem. Nie boję się wyniku, ani przebiegu. Michał jest dla mnie lepszym zawodnikiem w każdej płaszczyźnie. Czarny pas brazylijskiego żu-żitsu mówi sam za siebie. Walka z Tomaszem Drwalem udowodniła tylko fakt, że popularny Cipek to także solidny striker, który nie boi się dostać po „mordzie” w czasie walki. Także jestem przekonany, że obóz przygotowawczy w AKA pod okiem takiego zapasiora jak Cormier musi się odłożyć w stylu walki każdego zawodnika. Miał tam także dostęp do sparingpartnerów z górnej półki (Luck Rockhold, zawodnik AKA przygotowuje się także do swojej walki z Chrisem Weidmanem na UFC 194 przyp.red.). To wszystko połączone z ogromnym sercem do walki Materli musi skutkować zwycięstwem w tej walce. Boję się natomiast konsekwencji tego starcia. Chciałbym, aby Materla uwolnił się od KSW niczym Karolina Kowalkiewicz i uciekł za ocean do UFC. To jedno z moich marzeń jako kibica. Uważam, że utrzymanie pasa przez Cipka może mu zamknąć taką ścieżkę rozwoju… Tak to już jest, serce chce by wygrał i utarł nosa Mamedowi, a z drugiej rozum chciałby by przegrał i uciekł do UFC… Mimo wszystko dzisiejszego wieczoru to Michał Materla musi podnieść swój pas w geście zwycięstwa i udowodnić, że jest najlepszym średnim poza UFC na świecie ! Materla przez jednogłośną decyzję sedziowską ! WARRR CIPEK !

Marcel:  Materla vs Chalidow: doskonale zestawienie sportowe i marketingowe mam tylko nadzieję że mimo deklarowanej przyjaźni między zawodnikami podczas walki zobaczymy cos więcej niz w pojedynku Mankowski vs Moks. Czeczen zdecydowanie ma lepsza stojka dokladniejsza i wzmocniona swietnymi kopnieciami w tym także tymi wysokimi. Cipek znany jest z nieco dziurawej gardy i doskonalych umiejętności na ziemi. Pamietajmy jednak ze na mistrzostwach Adcc Mamed poddal Michala. Nie ulega jednak wątpliwości ze Chalidow jeszcze nigdy nie walczyl z tak zawzietym rywalem dlatego biore pod uwage dwie opcje: szybkie KO dla Czeczena lub wygrana Polaka przez decyzje. Chciałbym zwrócić uwage ze jesli wygra Michal to wygraja oboje bo wówczas prawdopodobnie Polak zwakuje pas pojdzie do USA i mistrzem zostanie i tak Mamed. Jesli wygra Chalidow to Cipek przegra i pas i ostatnia szanse na kontrakt za oceanem..to ogromna motywacja.

Szymon: Jestem całym sercem za Michałem Materlą. Jednym z najważniejszych faktów po tej walce będzie to, że dziwna sytuacja, która jest w wadze średniej KSW, w końcu się rozwiąże. Khalidov wraca po roku przerwy spowodowanej kontuzją kręgosłupa i dla wielu właśnie ta niepewność będzie tym, przez co skreślę Czeczena. Ja popatrzę na to z innej strony – „Cipek” znany jest z tego, że walczy do końca, daje z siebie wszystko i wkłada w to serce. Sam ostatnio określił siebie mianem „czołgu”, który idzie cały czas przed siebie. Materla zmienił nieco swój styl walki, który widzieliśmy podczas walki np. z Jayem Silvą, gdzie chciał udowodnić o swojej sile w stójce. Zmiana ta zaowocowała na gali KSW 31 w Gdańsku, gdzie Michał systematycznie korzystał ze swoich zapasów, do czego dokładał uderzenie i to dało mu pewne zwycięstwo. Wyjazd do Stanów i trenowanie z najlepszymi, na pewno dało mu wiele. Wątpię, żeby Berserker dał się poddać lub znokautować. Michał „Cipao” Materla przed decyzję sędziowską.

Damian: Jak wszyscy, żadnym wynikiem zaskoczony nie będę. Wszyscy wspominają o tym, że Materla jest waleczny a Mamed nie walczył przez rok. Zgadza się, może to mieć wpływ na walkę. Jednak ja skupię się na czymś innym, bo nie ukważam, żeby przerwa Mameda miała na niego taki wpływ. Większość jest zdania, że to Michał kondycyjnie będzie wyglądał lepiej choć nie rozumiem dlaczego. Owszem nie widzieliśmy Mameda dawno na przestrzeni więcej ni 3 rundy a podczas jego ostatniej walki nie zauważyłem wypompowania się do końca. W stójce nie ma wątpliwości kto jest lepszy. Michał jest silniejszy fizycznie, ale nigdy (a przynajmniej nie w ostatnich walkach) nie walczył z tak nieprzewidywalnym zawodnikiem z tak kreatywną stójką. Zapasy Mameda też nie są słabe. Nigdy nie miał oporów do tego by zejść do parteru i być z dołu. To jeden z nielicznych zawodników, którzy lubią walczyć z dołu i jest z niego niezwykle niebezpieczny. Michał to bardzo dobry grappler i myślę, że nie da się tak szybko poddać, ale nie widzę też, żeby mógł Khalidova kontrolować w nim przez 3 rundy. Warto pamiętać, że Mamed jest zawodnikiem, który wiele razy uciekał z dobrze dopiętych dźwigni. Jestem w stanie stwierdzić, że „Cipek” MOŻE być z góry przez większość rundy, ale to Czeczen będzie aktywniejszy. Ostateczny werdykt? Wydaje mi się, że szczecinianin będzie chciał coś udowodnić walcząc w stójce, jednak zawodnik arrachionu nie da sobie zrobić krzywdy i spokojnie wypunktuje go w stójce wstając bez większych problemu z parteru.

Mariusz: Standardowo im bliżej walki, tym wątpliwości co do zwycięzcy starcia dekady się nasilają. Zawsze staram się trzymać tzw. pierwszego wrażenia i tak będzie tym razem, mimo niedoskonałości tej metody. Co prawda po porażce Andersona Silvy i Rondy Rousey jestem pewien, że nie ma niepokonanych w tym sporcie, ale nie uważam, aby Michał Materla był czysto sportowo zawodnikiem dla którego Czeczen będzie musiał stanąć na wysokości zadania. Rozumiem, że wielkie 3 litery AKA i jeszcze większe 3 litery USA robią wrażenie na zakompleksionych Polakach, ale o ile się nie mylę 3 walki mistrzowskie, z czego jedna na dystansie 5 rund w wykonaniu Joanny Jędrzejczyk – mistrzyni UFC nie były dziełem amerykańskich obozów i sparingpartnerek zza wielkiej wody. 49% tego pasa mentalnie należy do duetu Derlacz/Bońkowski, tego samego duetu, który będzie odpowiedzialny z wynik walki wieczoru gali KSW 33. 2 najsłabsze argumenty przywoływane przez typujących Materlę to słaba(?) walka Chalidowa z Cooperem, (do której wyszedł ryzykując karierę) i rok przerwy (dzięki któremu będzie mógł się zaprezentować tak jak w walkach z Grove’em, Taylorem, Manhoefem, Wallace’em czy Falcao). Za Michałem wg wielu przemawia fizyczność, charakter, serce do walki. Może i Mamed nie jest typem czołgu, ale jego atletyczność opiera się na zupełnie innych aspektach: dynamice, motoryce, gibkości, elastyczności, szybkości. W momencie gongu układ nerwowy Mameda zostaje odcięty, włączony jest tylko wybiórczy zmysł słuchu i inteligencja, która w krytycznym momencie może być warta więcej niż charakter i serce do walki, co pokazał ostatni pogromca Mistrza KSW. Bezapelacyjnie obaj będą się pilnować w każdym ułamku milisekundy, i nikt tej walki głupio nie przegra. Boję się jedynie, że tylko jeden będzie faktycznie chciał walczyć dla fanów, a drugi w stylu Jareda Rosholta czy Bartka Fabińskiego będzie skutecznie i do bólu kradł rundy. Największy atut „Cipka” jest taki, że on paradoksalnie nic nie musi, on może/powinien, ale o sensacji będzie mową tylko i wyłącznie wtedy, gdy Waldemar Kasta wypowie…Aaand Stiiil!!!. Mamed Chalidow, TKO, 2 runda.

Typujący Khalidova: Mariusz, Damian, Marcel

Typujący Materlę: Tomasz, Michał, Szymon, Patryk

Michał Kita vs Karol Bedorf

Tomasz: W końcu przeciwnik dla Karola Bedorfa, który po za nazwiskiem ma sportową wartość. Michał Kita to twardy, solidny i przede wszystkim bardzo doświadczony zawodnik. Jeżeli będzie w formie jaką prezentował podczas swojej ostatniej walki to myślę, że na przestrzeni 2 rund zakończy walkę na swoją korzyść. Problem jednak jest taki, że ostatnią walkę Michał Kita stoczył w marcu 2014 …. Z jednej strony obawiam się, że „Masakra” może być troszkę „pordzewiały” z drugiej Karol Bedorf, który pomimo wygranych ostatnich pojedynków ani raz nie zawalczył w sposób porywający. Mój typ Michał Kita przez „łokieć w stójce”

Typujący Kitę: Patryk, Tomasz, Marcel, Marek, Michał, Damian, Szymon

Typujący Bedorfa: Mariusz

Kleber Koike Erbst vs Artur Sowiński

Szymon: Japończyk zrobił niemałą niespodziankę, poddając w lutym Anzora Azhieva. W czerwcu stoczył dwie walki i dwie wygrał przez poddania. Czuję, że na gali KSW 33 będzie on „w sztosie”. W parterze jest bardzo niebezpiecznym zawodnikiem, niekonwencjonalnym i znaleźć się tam, nie jest dobrze. Artur Sowiński w ostatnim czasie otwierać się na media społecznościowe i fanów, tworząc videoblogi z przygotowań, gdzie trenował z Tomaszem Drwalem, na obozie Berserkers Team Bielsko-Biała. Domyślam się, że Polak będzie chciał utrzymać tę walkę właśnie w stójce, jednak i tam będzie trudno. Kleber Koike Erbst przez poddanie w 2 rundzie.

Typujący Erbsta: Szymon,

Typujący Sowińskiego: Mariusz, Damian, Patryk, Marcel, Marek, Michał, Tomasz

Łukas Chlewicki vs Bartłomiej Kurczewski

Patryk: Bardzo interesujące starcie pomiędzy młodością reprezentowaną przez popularnego „Kurę” i dojrzałością w postaci „Saszy”. Kurczewski dostał się do rozpiski w zastępstwie za zwolnionego z KSW Kubę Kowalewicza. Dla mnie zamiana jak najbardziej trafna bowiem to właśnie Kura zastopował młodego podopiecznego Piotra Jeleniewskiego na gali MTC – Fight Night 6. Dokładając mu tym samym drugą porażkę z rzędu poza KSW. Według wielu osób z branży był to powód zwolnienia Kowalewicza z KSW. Wejście Kury w te rozpiskę sprawiło, że została uszczelniona jeden z dwóch słabych punktów tej rozpiski (została już tylko Kamila Porczyk – która jak się okazało – także wyleciała (ALLELUJAH !)). Chlewicki po 10 latach od swojego debiutu w KSW (przegrana z Jackiem Buczko na KSW 3 przyp. red.) jest już całkiem innym zawodnikiem. Doświadczenie oraz wielopłaszczyznowość pozwoliły odprawić mocnego strikera – Łukasza Rajewskiego. Następna walka nie poszła już tak pomyślnie i Sasza przegrał z dominatorem tej dywizji wagowej – Mateuszem Gamrotem. Tak jak już pisałem na początku typowania : młodość kontra doświadczenie. Mam ogromną ochotę zobaczyć postęp stójkowy Kury pod okiem nowego trenera. Dlatego mam tez nadzieję, że Sasza nie będzie obalał przeciwnika i walka rozegra się w stójce. To z pewnością walka obok, której nie można przejść obojętnie. Dla Kury to debiut w największej organizacji w Polsce. To skutkuje tym, że może być w lepszej kondycji psychicznej niż Sasza, który moim zdaniem po ewentualnej przegranej w tej walce, może być na wylocie z KSW. Przechodząc do podsumowania, wytypuję tak samo jak mówiłem w MMA Tunajt, gdzie byłem gościem Mariusza Olkiewicza, czyli Łukasz Chlewicki wygrywa walkę przez decyzję.

Typujący Chlewickiego: Patryk, Damian, Marcel, Marek, Michał, Tomasz

Typujący Kurczewskiego: Mariusz, Szymon

Vaso Bakocewic vs Anzor Azhiev

Michał: Walka która ma niesamowity ładunek emocjonalny. Obaj na ważeniu wyglądali świetnie, było to spotkanie dwóch wulkanów energii. O ile Vaso jest z tego znany to w przypadku Anzora to nowość. Obaj są na cenzurowanym, Vaso w KSW daje dobre walki, lecz przegrywa. Anzor ostatnie dwa i pół roku także może uznać za stracone. Fakty te każą mi sądzić że obaj włożą w to starcie niesamowicie wiele, gdyż będzie to walka o przeżycie w KSW. Moim faworytem zważywszy na doświadczenie i agresje będzie Vaso. Azhiev nie walczył jeszcze z tego typu zawodnikiem, dlatego dla mnie faworytem jest Czarnogórzec. Vaso Bakocević TKO 2-3 runda

Typujący Bakocewica: Michał, Patryk, Tomasz, Marek

Typujący Azhieva: Damian, Mariusz, Szymon, Marcel

Maiquel Falcao vs Aziz Karaoglu 

Marcel: Falcao vs Aziz: po ostatnim pieknym KO Brazylijczyka co niektórzy będą zakładać iz w tym pojedynku zobaczymy głównie boks i kolejny nokat. Sądzę ze będzie inaczej – Falcao dobrze boksuje ale do Polski przyjedzie przede wszystkim wygrać a nie dawać pokaz stojki i pracy rak. Dlatego zdając sobie sprawę z braku parteru Turka szybko sprowadzi go na ziemię i podda lub odnotuje TKO.

Typujący Falcao: Marcel, Damian, Mariusz, Patryk, Szymon, Michał

Typujący Karaoglu: Tomasz, Marek

Ariane Lipski vs Katarzyna Lubońska 

Damian: Przykladowe starcie strikera z grapplerem. Araiane Lipski ma świetną stojkę, dysponuje mocnymi ciosami, dlugimi kończynami i bardzo dobrą techniką. Kasia Lubońska z kolei bardzi dobrze i szybko sprowadza swoje rywalki do parteru, gdzie przechodzi pozycję i szuka poddania. Nie sądzę, aby ta walka wyszła poza 1 rundę. Lipski od razu agresywnie zaatakuje a Kasia nie bedzie wsl stanie postawić jej oporu, więc od razu bedzie chciała sklinczować i sprowadzić na ziemię. Brazylijka nie ma dobrych obron przed obaleniamy, ale ma dużo większe doswiadczenie, co może pomóc. W parterze też nie radzi sobie najlepiej, więc jeżeli Lubońskiej uda się sprowadzić, to na pewno szybko ją podda. Na prawdę ciężko wytypować mi tę walkę, bo nie wie w czy Polce uda się sprowadzić. Myślę, że doświadczenie nie pozwoli na szybkie sprowadzenie, dlatego typuję Ariane Lipski przez TKO w 1 rd.

Typujący Lipski: Damian

Typujący Lubońską: Mariusz, Patryk, Szymon, Marcel, Tomasz, Marek, Michał, Michał

Łukasz Bieńkowski vs Piotr Wawrzyniak

Damian: Łukasz Bieńkowski vs Piotr Wawrzyniak- pierwsza runda tej walki może być nawet rundą roku. Bieńkowski ma piekielne kowadło w rękach, Wawrzyniak również dobrze radzi sobie w stójce, ale dysponuje on również przyzwoitym parterem. O parterze Łukasza za wiele powiedzieć nie możemy, ale zdecydowanie preferuje on walkę w stójce, ale zdecydowanym mankamentem tego zawodnika jest kondycja. Jeżeli dojdzie do drugiej rundy, to będzie już mocno zmęczony i przewagę będzie zyskiwać Piotr. Jednak nie sądzę, aby ta walka wyszła poza pierwszą rundę. Jak wspomniałem- Bieńkowski ma bardzo mocny cios, którym na pewno naruszy Piotra i spowoduje upadek na deski, pytanie tylko, czy po nim Wawrzyniak będzie w stanie zatrzymać rozpędzonego Łukasza? Jeżeli tak to wydaje mi się, że wyciągnie poddanie z pleców, albo uzyska pozycję dominującą i podda w inny sposób. Widzę jeszcze jeden sposób zakończenia starcia. Być może wydaje się to śmieszne, ale zawodnik Tajfunu nie potrafi chłodno myśleć i szybko się podpala, więc możliwa też jest jego dyskwalifikacja po nielegalnym ciosie. Nie mam tu na myśli tylko ostatniej walki, ale podczas walki z Szymonem Duszą był również bliski faulu, lecz tutaj miał szczęście, że przeciwnik zdążył się podnieść a sędzią był Krzysztof Jotko. Jednak dla mnie najbardziej prawdopodobny wynik to wygrana Łukasza Bieńkowskiego przez KO w pierwszej rundzie.

Typujący Bieńkowskiego: Damian, Patryk, Szymon, Marcel,

Typujący Wawrzyniaka: Marek, Szymon, Mariusz

Kamil Szymuszowski vs David Zavada

Patryk: Kamil Szymuszowski nic dodać nic ująć. Do KSW wszedł z kopyta pokonując mocno faworyzowanego Irokeza na KSW 31. Na dystansie 3 rund mocno zdominował szczecinianina i nie dał sędziom punktowym wyboru. Tak samo jak przed walką z Jewtuszkiem tak samo tutaj jestem pewny umiejętności młodego mieszkańca Łodzi. Dziś do klatki wejdzie z młodszym od siebie, choć równie dobrze doświadczonym David’em Zawada. Niemiec już raz dostał „szansę” od duetu K&L. „Szansę” bowiem, został niemal rzucony na pożarcie Borysowi Mańkowskiemu i uległ po zaledwie 80s ! Nie dał szans pokazania swoich umiejętności Polskiej publiczności. Sam jestem ciekawy formy Zawady. Z walki na walkę robi ogromne postępy. Lecz czy jego bazowa stójka da radę dynamicznej i metodycznej walce Szymka ? Nie wydaje mi się. Obstawiam, że Szymek bardzo mocno zdominuje zapaśniczo David’a i w drugiej rundzie, gdy przeciwnik z zachodniej granicy zacznie „pływać” Szymuszowski go obali i tam skończy walkę. Szymuszowski przez poddanie 2 runda.

Typujący Szymuszowskiego: Mariusz, Patryk, Szymon, Marcel, Damian, Michał

Typujący Zawadę: Marek