(Grafika: Marek Romanowski/inthecage.pl)

Przed nami gala MMA Challangers 9, w związku z czym u nas na stronie ukazuje się zapowiedź gali poprzedzona historią Śląskiej organizacji .

MMA Challengers to organizacja, która zadebiutowała na Polskim rynku 3 maja 2009 roku w Mysłowicach. Na ringu mierzyli się m.in. zaczynający swoje kariery Marcin Held, Artur Sowiński, Ireneusz Cholewa czy Maciej Browarski. W starciu Held vs. Sowiński, górą był ten pierwszy minimalnie zwyciężając „Kornika” na punkty. Pod koniec roku odbyła się druga edycja MMAC w Hali elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu na której królował w/w Held wygrywając organizowany turniej wagi lekkiej, pokonując również zaczynających wtedy swoje kariery Ireneusza Mile, Mariusza Abramiuka oraz Borysa Mańkowskiego i zostając pierwszym mistrzem w wadze lekkiej.

7 luty 2010 to ważna data dla MMAC. Trzecia edycja odbyła się w katowickim Spodku – największej hali widowiskowej dla Śląsku. Główną atrakcją gali był kolejny raz organizowany turniej MMA, tym razem zwycięzcą okazał się Tomasz Kondraciuk pokonując wszystkich trzech rywali przed czasem.

Organizacja nie osiadła na laurach i postanowiła pójść za ciosem, organizując jeszcze w tym samym roku dwie gale. 23 maja na MMAC 4 gwiazdą stał się Ireneusz Cholewa wygrywając turniej w kat. -93 kg i zostając zarazem mistrzem MMAC. Gala obfitowała również w aktualnie znane postacie Śląskiego MMA m.in. ponownie Maciej Browarski, Michał Elsner, Mateusz Teodorczuk czy Remigiusz Gros.

21 listopad to kolejny wielki krok śląskiej organizacji, właściciele postanowili zmienić arenę starć z ringu na … klatkę ! Walki stały się bardziej dynamiczne, oraz bezpieczniejsze, gdyż klatka wyeliminowała całkowicie wypadniecie z areny na której walczyli zawodnicy. Główną atrakcją MMAC 5, była obrona pasa mistrzowskiego Cholewy, który błyskawicznie poddał swojego rywala, oraz zwycięstwo w turnieju Mariusza Pioskowika – ale nie byle jakim turnieju, w pierwszym w Polsce w kategorii piórkowej (-66kg).

Rok 2011 wprowadza nas w kolejne nowości. MMAC rozpoczyna współprace z organizatorami imprezy „Testosteron Męski Maraton”, która cyklicznie jest organizowana w katowickim Spodku na początku roku, toteż gale MMAC pojawiają się raz do roku przy okazji w/w imprezy. Nie zmienia to jednak celu organizatorów – by gale i walki stały na wysokim poziomie. Również format turniejów zostaje zastąpiony walkami o pasy mistrzowskie i tak Michał Elsner zostaje mistrzem w kat. 73 kg. poddając Ireneusza Milę. Rok później 10 marca 2012 zostajemy uraczeni bardzo mocną rozpiską na, której walczyli m.in. Arkadiusz Żaba, Mateusz Strzelczyk. Marcin Naruszczka, Artur Kadłubek, Wiktor Sobczyk czy Jacek Buczko. W walce wieczoru ponownie Michał Elsner skutecznie broniący swojego pasa przeciwko rywalowi ze Słowacji.

13 stycznia 2013 odbyła się już 8 gala prestiżowej organizacji MMA Challengers. Oczywiście Katowice, oczywiście Spodek – chyba już symbol i stałe miejsce organizacji. Kolejna mocna rozpiska bazująca na śląskich wojownikach – ponownie Maciej Browarski i Arkadiusz Żaba, weteran wschodnich ringów Mariusz Radziszewski, Livio Victoriano czy Andrzej Grzebyk to niektórzy „aktorzy” rewelacyjnego wydarzenia jakim była MMAC 8.
Warto również dodać, iż od samego początku związany ze śląską organizacją jest Krzysztof Kułak który sędziuje walki na każdej gali.

MMAC to nie tylko zawodowe walki MMA czy K-1, to również ogromna promocja amatorskiego MMA na Śląsku czyli turnieje Hadaka Waza – najstarsze zawody MMA w Polsce, które odbywają się w Bytomiu.

Najbliższa gala MMA Challengers odbędzie się 22 lutego, również w ramach imprezy „Testosteron – Męski Maraton”. Na gali zmierzą się m.in. Mariusz Radziszewski z Pawłem Hyżewiczem, Adam Wieczorek z Ryszardem Raszkiewiczem oraz Andrzej Grzebyk z Adamem Muszyńskim, do tego pierwszy raz w historii MMAC odbędzie się pojedynek pań.

Jedenaście pojedynków w formule MMA i K-1, wielkie emocje i jedyna w swoim rodzaju atmosfera katowickiego Spodka której nie da się porównać z niczym innym na Śląsku – to MMA Challengers !

Opinie o organizacji:

Mariusz Radziszewski:
Gala MMA Challengers jest już cykliczną imprezą Śląsku i oczywiście mogę wypowiadać się tylko w samych superlatywach. Katowice są rzut beretem od mojego rodzinnego Bytomia więc atmosfera zawsze jest gorąca.

Andrzej Grzebyk:
Jeśli chodzi o organizacje to naprawdę jest w czołówce i posiada bardzo dobrą renomę gdyż wielu znanych zawodników walczyło dla nich, a teraz walczą np. dla Bellatora lub KSW . Bardzo fajna oprawa i w ogóle nie każda organizacja może pozwolić sobie na hale Spodek.

Autor: Mateusz Masłoń