UFC 241 – typowanie redakcyjne hitowej gali

45
Grafika: Marek Romanowski/inthecage.pl

Przed nami jedna z lepszych w tym roku kart walk numerowanych gal UFC. Znakomity rewanż między Danielem Cormierem i Stipe Miocicem, powrót nieprzewidywalnego Nate’a Diaza czy „Battle of the Bods”, to tylko niektóre z elementów rozpiski, zachęcające do włączenia telewizora w sobotnią noc. Sprawdź, jak typujemy poszczególne walki oraz jakie są aktualne kursy na każdą z nich u naszego zaprzyjaźnionego bukmachera, efortuna.pl

Daniel Cormier vs. Stipe Miocic

Mariusz: Nic dwa razy się nie zdarza – chciałoby się rzec, chociaż być może w MMA powtarzalność nie jest rzadkością (patrz Ronda Rousey). W tym wypadku jednak o powtórkę będzie ciężko, ponieważ każdy po porażce wyciąga wnioski, a zawodnik pokroju Miocica, którego klatkowe IQ jest ponadprzeciętne, z pewnością doskonale wie co musi zrobić, a czego nie, aby pokonać Cormiera. Pewne jest, że DC w tym wieku już lepszy nie będzie, a pewne parametry na które wpływ ma wiek mogły spaść względem pierwszego starcia. Tak naprawdę ta walka może być jego ostatnią. Osiągnął w MMA na papierze wszystko i więcej niż pewnie sam się spodziewał. Rewanż ze Stipe nie jest dla niego motywacją, jest ewentualnie przepustką do spełnienia ostatniego marzenia. Nie chcę pisać, że pierwsza walka to wypadek przy pracy byłego mistrza, ale ciężko oprzeć się wrażeniu, że to była najsłabsza wersja Stipe w ostatnich latach. Nikt nie spodziewał się takiego zakończenia tak szybko. DC musi potwierdzić swoją klasę i presja jest teraz na nim, może nawet podwójna. Miocic drugi raz nie wejdzie tak nieobecny w walce i tak nieostrożny. Czekał na to długo i wie, że stanie przed nim ta sama, albo nawet ciut słabsza wersja Cormiera. Jeśli oczyścił głowę i wyjdzie w takiej dyspozycji jak do walki z Ngannou to może odgryźć się aktualnemu mistrzowi, natomiast prawie na pewno nie nastąpi to przed czasem. Stipe Miocic, decyzja.
Typujący Cormiera: Jacek, Tomasz, Bartłomiej, Grzegorz, Marek, Olimpia, Paulina, Filip, Bartosz, Michał,
Typujący Miocica: Martyna, Mariusz

Kursy na tę walkę na efortuna.pl przedstawiają sie następująco:
Cormier: 1.65
Miocic: 2.11

Nate Diaz vs. Anthony Pettis

Paulina: Według wielu fanów, jest to prawdziwa walka wieczoru. Ciężko się dziwić, przemawiają za tym wszelkie argumenty: nieobecność Diaza przez trzy lata po ostatniej, bliskiej walce z Conorem, fantastyczny nokaut Pettisa na Wonderboyu, który udowodnił, że w Anthony nadal ma „to coś” oraz ładunek emocjonalny i biznesowy, który niesie ze sobą to zestawienie. Obaj panowie to świetni stójkowicze – Diaz zachwyca volume punchingiem i umiejętnym wykorzystaniem zasięgów, Pettis z kolei to wizualna uczta dla oczu przy jego ekwilibrystycznych, wręcz gimnastycznych ewolucjach. W tej płaszczyźnie bardziej przekrojowy zdaje się być były mistrz – i uderzy i kopnie. Co do gry parterowej również nie ma co narzekać, ale tu jednak czysto na papierze prym teoretycznie wiedzie Stocktończyk. Rekordzista bonusów za walki w UFC i czarny pas bjj pod samą rodziną Gracie dobrze wie, jak czarować grapplerskimi technikam, a przy tym zrobić show. Na plus brata Nicka przemawia też słynna Diazowa kondycja, wyrobiona praktykowaniem długodystansowych, tlenowych sportów, takich jak triathlon czy ultrabiegi. Anthonemu oczywiście nie można odmówić serca do walki i zawziętości, ale jego ciało nie zawsze jest w stanie wytrzymać intensywny wycisk w klatce, bez poważniejszych obrażeń mających wpływ na przebieg / wynik walki. Cały świat liczy na fajerwerki i miejmy nadzieję, że tak się stanie. Typ: Nate Diaz, decyzja.
Typujący Diaza: Bartłomiej, Grzegorz, Marek, Olimpia, Paulina,
Typujący Pettisa: Jacek, Tomasz, Filip, Bartosz, Michał, Martyna

Kursy na tę walkę na efortuna.pl przedstawiają sie następująco:
Diaz: 1.96
Pettis: 1.75

Paulo Costa vs. Yoel Romero

Jacek: Walka okrzyknięta w przez amerykańskich fanów UFC jako „Battle of the Bods” – „Szał ciał”, czyli pojedynek dwóch niezwykle dobrze zbudowanych zawodników. 29 letni Paulo Costa w roli młodego na dorobku w UFC  i 42 letni, tak, dobrze przeczytaliście, „Żołnierz Boga”, który ma za sobą batalie o najwyższe laury w dywizji, cały czas głodny powrotu na kurs kolizyjny z mistrzem kategorii średniej. Jeśli Costa w tym pojedynku odwoła się do swojego instynktu, może poważnie zagrozić Romero swoimi śmiercionośnymi ciosami, nie mniej jednak ostatni i jedyny raz przed czasem Romero został pokonany 8 lat temu, a od tego czasu zmierzył się m.in. dwukrotnie na mistrzowskim dystansie z Robertem Whittakerem, w walkach, w których obydwaj zawodnicy testowali swoją wytrzymałość do ostatniego tchu. Myślę więc, iż właśnie to doświadczenie Romero w rozkładaniu siły na rundy i fakt, że walka potrwa tylko trzy rundy, poskutkuje jego dominacją na pełnym dystansie, nawet jeśli Coście uda się urwac mu rundę, w co wcale nie wątpie. Istnieje grono osób twierdzących, że punktacja w ostatniej walce o pas wagi średniej winna była iść w drugą stronę. Paulo Costa wchodzi więc teoretycznie na walkę o mistrzowskim poziomie i nie sądzę, by był gotów na pokonanie doskonale dysponowanego Kubańczyka. Typ: Romero przez decyzję sędziów
Typujący Romero: Jacek, Marek, Paulina, Filip, Bartosz, Michał,
Typujący Costę: Tomasz, Bartłomiej, Grzegorz, Olimpia, Martyna

Kursy na tę walkę na efortuna.pl przedstawiają sie następująco:
Romero: 1.6
Costa: 2.19

Gabriel Benitez vs. Sodiq Yusuff

Michał: To może być walka, która zaskoczy wiele osób. Mimo, że nazwiska obu nie sprzedają tysięcy biletów, nie wspominając o PPV, to będzie ona doskonałym otwarciem karty głównej. Benitez wraca po ponad rocznej przerwie. W ostatniej walce efektownie wygrał slamem z Bandenayem. Jego rywal, Yousuff po walce w DWCS otrzymał szansę w UFC, którą skwapliwie wykorzystał. Nigeryjczyk ma już dwa zwycięstwa w UFC i będzie faworytem w walce z Benitezem. Reprezentant AKA wygrywał co prawda z lepszymi od Yousuffa, jednak jego umiejętności w stójce nie będą w stanie przeciwstawić się Nigeryjczykowi. Typ: Yousuff decyzja.
Typujący Beniteza: Paulina,
Typujący Yusuffa: Jacek, Tomasz, Bartłomiej, Grzegorz, Marek, Olimpia, Filip, Bartosz, Michał, Martyna

Kursy na tę walkę na efortuna.pl przedstawiają sie następująco:
Benitez: 3.04
Yusuff: 1.33

Derek Brunson vs. Ian Heinisc

Marek: Pojedynek skrojony pod stójkę. Obaj zawodnicy najlepiej odnajdują się w tej płaszczyźnie, co pozwala przypuszczać, że właśnie w niej owa walka będzie toczona. Brunson ma na swoim koncie aż 11 skończeń przez TKO/KO, Heinisch jedynie 4. Mimo to według mnie, ani jeden, ani drugi nie doda kolejnego skończenia do swojego rekordu. Panowie podejdą do siebie z szacunkiem i będziemy raczej świadkami dość powolnej i technicznej walki, a nie dzikich szarży i wymian, gdzie krew się leje hektolitrami. Pomimo pięciu zwycięstw z rzędu zaliczonych przez The Hurricane, stawiam w tym starciu na Dereka, ze względu na doświadczenie nabyte w oktagonie. Zarówno w swoich wygranych, jak i przegranych pojedynkach, mierzył się z o wiele lepszymi rywalami niż Ian. Poza tym jego kariera trwa zdecydowanie dłużej, niż Heinischa, który z powodu różnych zawirowań, w tym z prawem, zaczął swoją przygodę z MMA w dość późnym wieku. Myślę, że Brunson korzystając ze swojej znacznej przewagi w zasięgu, będzie trzymał go na dystans i punktował kombinacjami bokserskimi oraz pojedynczymi ciosami przez całe trzy rundy. Zawodnik z Kolorado, co prawda będzie próbował raz po raz sięgnąć szczęki swojego rywala, jednak przewaga zasięgu i doświadczenia zrobi swoje. Na koniec pojedynku, sędziowie ogłoszą jednogłośne zwycięstwo na korzyść Dereka.
Typ: Brunson, decyzja.
Typujący Brunsona: Tomasz, Bartłomiej, Grzegorz, Olimpia, Filip, Martyna
Typujący Heinischa: Jacek, Paulina, Bartosz, Michał,

Kursy na tę walkę na efortuna.pl przedstawiają sie następująco:
Brunson: 2.11
Heinisch: 1.65

Devonte Smith vs. Khama Worthy

Michał: Walki na zastępstwo zawsze obarczone są sporym ryzykiem. Niepełny okres przygotowawczy, gameplan na ostatnią chwilę czy braki tlenowe. Przed Worthym nie lada wyzwanie. Smith w UFC jest niepokonany, cały czas się rozwija i to on będzie potężnym faworytem tego starcia. Lubujący się w uderzeniach „King Cage” powinien bez problemu poradzić sobie z debiutantem. Worthy co prawda może zagrozić, jednak wątpliwym jest by zdołał znokautować Smitha. Typ: Devonte Smith decyzja
Typujący Smitha: Jacek, Tomasz, Bartłomiej, Grzegorz, Paulina, Filip, Bartosz, Michał, Martyna
Typujący Worthy’ego:
Marek

Kursy na tę walkę na efortuna.pl przedstawiają sie następująco:
Smith: 1.12
Worthy: 5.31

Raphael Assuncao vs. Cory Sandhagen

Bartłomiej: Starcie młodości z doświadczeniem – tak można określić ten pojedynek, patrząc na metryki zawodników. Cory Sandhagen jest na fali 6 zwycięstw, natomiast jego rywal wejdzie do oktagonu po porażce z Marlonem Moraesem. Raphael Assunção ma za sobą walki z istną czołówką dywizji, ale nigdy nie miał okazji stanąć przed szansą zdobycia tytułu mistrzowskiego. Coraz częściej słyszane miano „gatekeepera” jest jak najbardziej uzasadnione w tym przypadku, ale ciężko mówić o jakimkolwiek byciu „past prime”. Toczenie bojów na pełnym dystansie nie jest obce Brazylijczykowi. Dodatkowo do klatki wniesie solidne umiejętności grapplerskie. Jednak naprzeciwko niego stanie Amerykanin ze znakomitymi warunkami fizycznymi jak na tę dywizję. 27-latek boksersko może szukać swojej szansy. Ostatni występ, w którym wypunktował mocno bijącego Johna Linekera na pewno zwiększył jego pewność siebie. Ciężko wytypować jednoznacznego faworyta, ale moim typem jest będący na fali Sandhagen. Według mnie utrzyma walkę w stójce i doprowadzi pojedynek do decyzji sędziowskiej na swoją korzyść. Typ: Sandhagen, decyzja.
Typujący Assuncao: Grzegorz, Marek, Paulina, Martyna
Typujący Sandhagena: Jacek, Tomasz, Bartłomiej, Filip, Bartosz, Michał

Kursy na tę walkę na efortuna.pl przedstawiają sie następująco:
Assuncao: 2.55
Sandhagen: 1.45

Christos Giagos vs. Drakkar Klose

Tomasz: Drakkar ma 31 lat i jego bilans w organizacji UFC to (4-1). Niektórym może się wydawać, że Klose jest przereklamowany i najprawdopodobniej czeka go wkrótce weryfikacja. Wielu fanów również nie zgadza się z decyzją sędziów i uważają, że Amerykanin przegrał pojedynek z Bobbym Greenem. Starcie było bardzo wyrównane, jednak sędziowie przyznali wygraną Drakkarowi i musimy się z tym pogodzić. W ostatnich pięciu pojedynkach Klose obalał swoich rywali osiem razy, podczas gdy sam został obalony aż 5. 31-latek pokonał Marca Diakiese, co w jego dorobku jest największą wygraną. No to teraz trochę o jego przeciwniku. Christos Giagos ma 29 lat i trenuje w Kalifornii więc publika będzie zapewne po jego stronie. Bilans w UFC … 3-3, z czego 3 wygrane nad zawodnikami z bilansami (0-2,1-2-1 i 3-3). Cóż mogę powiedzieć, jego portfolio na pewno nie powala i za każdym razem, kiedy przychodziło mu się mierzyć z kimś lepszym to przegrywał, taka sytuacja miała miejsce np. w starciach z Gilbertem Burnsem lub Charlesem Oliverią. Zawodnik jest dobrze zbudowany i silny, ale nigdy tego nie potwierdził w oktagonie. Według mnie Drakkar Klose będzie kontrolował walkę w dystansie i postara się obalić swojego rywala, ale nie sądzę, aby udało mu się zakończyć pojedynek przed czasem. Jedyną przeszkodą dla Drakkara w tej walce może być siła, którą posiada Giagos, ale według mnie 31-latek będzie umiał sobie z tym poradzić. Typ: Klose przez decyzję.
Typujący Giagosa: Bartłomiej, Grzegorz, Marek, Paulina, Filip,
Typujący Klose: Jacek, Tomasz, Olimpia, Bartosz, Michał, Martyna

Kursy na tę walkę na efortuna.pl przedstawiają sie następująco:
Giagos: 2.3
Klose: 1.55

Manny Bermudez vs. Casey Kenney

Gabriela: Manny Bermudez, który dla UFC jak na razie stoczył 3 walki (wszystkie wygrane), tym razem w oktagonie podejmie Casey’a Kenney’ego. Większość jego zwycięstw to poddania – w swoim ostatnim pojedynku właśnie w ten sposób pokonał Benito Lopeza (w lutym tego roku). Tymczasem Kenney wygrywał w pięciu ostatnich starciach, z czego większość to decyzje. Ostatni raz dał pokaz swoich umiejętności w marcu. I chociaż obaj zawodnicy mają teraz zwycięską passę, to w tym zestawieniu silniejszy jest Bermudez, który i tym razem zwycięży zapewne przez poddanie. W której rundzie? Zobaczymy. Typ: Bermudez, poddanie.
Typujący Bermudeza: Jacek, Tomasz, Bartłomiej, Grzegorz, Marek, Olimpia, Paulina, Filip, Bartosz, Michał, Martyna
Typujący Kenney’a:

Kursy na tę walkę na efortuna.pl przedstawiają sie następująco:
Bermudez: 1.7
Kenney: 2.03

Hannah Cifers vs. Jodie Esquibel

Filip: Dla Jodie Esquibel będzie, to walka o utrzymanie się w organizacji UFC. Zawodniczka od momentu podpisania kontraktu z największą organizacją MMA ma świecie, nie wygrała jeszcze pojedynku. Trzy porażki z rzędu przez decyzję pokazują, że nie jest łatwo skończyć przed czasem Esquibel. Tym razem jej przeciwniczką będzie mocno bijaca Hannah Cifers, która większość swoich wygranych walk kończyła przez TKO/KO. Mimo, że w debiucie dla UFC przegrała, to w ostatniej walce okazała się lepsza od Polyany Viany. Kluczem do zwycięstwa będzie wywieranie presji w oktagonie na Esquibel, która nie da się znokautować, ale nie będzie miała żadnych argumentów, aby przeciwstawić się Cifers. Typ: Cifers przez jednogłośną decyzję sędziów.
Typujący Cifers: Jacek, Tomasz, Bartłomiej, Grzegorz, Olimpia, Filip,
Typujący Esquibel: Marek, Paulina, Bartosz, Michał, Martyna

Kursy na tę walkę na efortuna.pl przedstawiają sie następująco:
Cifers: 1.33
Esquibel: 3.04

Brandon Davis vs. Kyung Ho Kang

Olimpia: Obaj zawodnicy są doświadczeni i dość równi w bilansie walk. Trzeba przyznać, że w UFC radzi sobie nieco lepiej Koreańczyk, bo przegrał tylko raz na trzy walki od powrotu po długiej przerwie. A przegrał przez niejednomyślną decyzję sędziów, co też daje do myślenia. Trochę gorzej wiedzie się Amerykaninowi, ale nalezy pamiętać, że przegrana z Zabitem Magomedsharipovem nie przynosi ujmy, a Davis w ostatniej walce udowodnił dlaczego wciąż należy mu się miejsce w tej organizacji. Na UFC 236 pokonał przez duszenie Randy’ego Costę. Teraz na jego drodze stanie Kyung Ho Kang. Wieści niosą, że słabością Davisa jest grappling, co już ułatwia spojrzenie na typowanie tego starcia, bowiem Koreańczyk jest w tej płaszczyźnie dobry i jeśli walka zejdzie nisko, to Kang będzie szukał tam zakończenia walki. Nie dlatego, że Davis od razu się ugnie, na pewno będzie walczył, ale dlatego, że na dole Kang będzie starał się utrudnić Amerykaninowi powrót do stójki lub przejście do pozycji dominującej. Jedyną szansą dla Davisa będzie pozostanie jak najdłużej w stójce. Jednak szanse Koreańczyka by zdjąć Davisa, przerzucić go do parteru i tam szukać skończenia są o wiele większe. Na tyle, że typuję wygraną Kanga przez poddanie.
Typujący Davisa: Jacek, Tomasz, Bartłomiej, Grzegorz, Bartosz, Michał
Typujący Ho Kanga: Marek, Olimpia, Paulina, Filip, Martyna

Kursy na tę walkę na efortuna.pl przedstawiają sie następująco:
Ho Kang: 1.5
Davis: 2,41

Shana Dobson vs. Sabina Mazo

Bartosz: Obie zawodniczki są obecnie na bardzo podobnym etapie swoich karier. Jednak, mimo to „Kolumbijksa Królowa” trafiła do Ultimate Fighting Championship jako mistrzyni wagi muszej w cenionej organizacji LFA, w debiucie zaznała porażkę z rąk doświadczonej Maryny Moroz.
Kolumbijka dysponuje bardzo solidnymi umiejętnościami kickbokserskimi co udowadniała już wielokrotnie. Oceniając jej rywalkę nie należy sugerować się jej rekordem. Jest ona byłą uczestniczką programu „The Ultimate Fighter” 26, gdzie przegrała z Roxanne Moddaferi. Pomiimo tej porażki trafiła do UFC. W stójce jest ona niezwykle surowa i bardzo łatwa do odczytania. Te braki jednak nadrabia nieustępliwością i umiejętnościami w walce w klinczu i w parterze. Według mnie to Mazo będzie narzucała styl walki w tej potyczcę. Najrozsądniejszym wyjściem będzie trzymanie oponentki na dystans co pozwoli spokojnie zyskiwać przewagę i szukać luki w obronie Amerykanki. Myślę że istotną rolę w tym boju odegrają kopnięcia w jej wykonaniu, które mogą okazać się niezwykle istotną bronią. Jednak musi być czujna, ponieważ jeżeli pojedynek trafi pod siatkę lub na matę oktagonu to może mieć ogromne problemu, żeby zwyciężyć w tym starciu. Moim zdaniem Kolumbijka wygra tą konfrontację przez decyzję po ciężkiej, ale dobrej i ciekawej dla oka batalii. Typ: Mazo przez decyzję sędziowską.
Typujący Dobson: Paulina,
Typujący Mazo: Jacek, Tomasz, Bartłomiej, Grzegorz, Marek, Olimpia, Filip, Bartosz, Michał, Martyna

Kursy na tę walkę na efortuna.pl przedstawiają sie następująco:
Dobson: 1.85
Mazo: 1.85

Kliknij w banner i skorzystaj z ciekawej oferty na hasło: „INTHECAGE”: