Filmoteka wojownika, czyli co oglądać podczas kwarantanny

618

Aktualnie na świecie panuje pandemia koronowirusa, która zmusiła zdecydowaną większość do pozostania w domach. Na ten czas chciałbym wam zaproponować listę 15 filmów o sportach walki które mogą umilić wam  ten czas.

Oczywiście w tym zestawieniu nie znajdziecie tylko filmów o MMA ponieważ takich niestety nie ma za dużo. Propozycje które wybrałem są produkcjami czysto fabularnymi.

Nie jest to żaden ranking a numery mają tylko za zadanie ponumerowanie poniższych filmów. Dodam jeszcze, że oprócz jednej serii starałem się omijać klasyki takie jak produkcje z Brucem Lee czy Jean Claude Van Dammem.  Tak więc zaczynamy.

#15 Underdog

Listę otwiera debiut reżyserski współwłaściciela KSW Macieja Kawulskiego. Historia opowiada życiu zawodnika MMA Borysa „Kosy” Kosińskiego, który po tym jak był na samym szczycie upada na samo dno i stara się wrócić do normalnego życia zapominając o sporcie. W tej roli zobaczyliśmy Eryka Lubosa, a w rolę jego sportowego rywala Deni Takaeva, w którego wcielił się Mamed Khalidov. Jest to dość uniwersalna historia pokazująca świat mieszanych sztuk walki.

Link do filmwebu: https://www.filmweb.pl/film/Underdog-2019-797622

#14 Bleed for This

Jest to opowieść biograficzna o mistrzu świata w trzech kategoriach wagowych Vinnym Paziennzie, który w pewnym momencie swojego życia doznaje wypadku samochodowego, który brutalnie przerywa jego karierę. Główny bohater nie może się z tym pogodzić i robi wszystko aby wrócić na ring. W głównej roli wystąpił Miles Teller a partneruje mu wybitny Aaron Eckhart. Jest to napewno film który szanuje ciekawą historię o tym wybitnym pięściarzu.

Link do filmwebu https://www.filmweb.pl/film/Opłacone+krwią-2016-708380

#13 Seria Never Back Down

Jest to pierwsza seria filmowa w tym zestawieniu. Każda część opowiada o czymś zupełnie innym i tylko subtelne elementy łączą ją w całość.

Do mnie najbardziej przemawia część pierwsza. Jest to typowa opowieść o nastolatku, który nie może się odnaleźć w nowym miejscu i jest prześladowany przez najpopularniejszego dzieciaka w szkole, który jest świetnym zawodnikiem mieszanych sztuk walki. Życie głównego bohatera Jake’a Tylera zmienia się w momencie wejścia na salę, gdzie nauczy się nie tylko walczyć, ale przede wszystkim uczy się jak żyć.

Linki do Filmwebu:

Never Back Down – https://www.filmweb.pl/film/Po+prostu+walcz-2008-443860
Never Back Down: The Beatdown – https://www.filmweb.pl/film/Po+prostu+walcz+2-2011-605001
Never back Down: No Surrender- https://www.filmweb.pl/film/Po+prostu+walcz+3-2016-750487

#12  Southpaw

Na początku trzeba dodać to, że według mnie jest to jest najlepiej zrealizowany film pod względem wizualnym, który jest w tym zestawieniu. Reżyser Antoine Fuqua dołożył wiele starań w tym aspekcie i same walki boskerskie nie różnią się oprawą od tych co widzimy na kanałach sportowych na całym świecie. Ta produkcja opowiada fikcyjną historią Billy’ego Hope, która jest mistrzem świata i wielką gwiazdą w świecie boksu. Po stracie ukochanej osoby stacza się on na same dno. Później rozpoczyna on drogę, która ma doprowadzić go do odzyskania swojej rodzinny.

Link do Filmwebu: https://www.filmweb.pl/film/Do+utraty+sił-2015-609966

#11 Serial – Cobra Kai

Pewnie wielu z was pamięta serię Karate Kid. Cobra Kai jest bezpośrednią kontynuacją pierwszej części. Od pamiętnej wygranej Daniela LaRuso w turnieju Karate minęło ponad 30 lat a sam Daniel jest teraz przykładnym ojcem mężem i biznesmenem. Musi on również sobie radzić bez swojego mentora pana Miyagi, który w momencie rozpoczęcia historii już nie żyje. Serial jednak głównie skupia się na życiu pokonanego we wspomnianym turnieju i opowiada drogę jaką musi odbyć Johny Lawrence, aby odbudować markę klubu Cobra Kai. Naprawdę możemy w tej opowieści zobaczyć duszę całej serii. Duże akcenty położono na nastoletnich bohaterach, którzy pokazali ciekawe aktorstwo. Obecnie wyprodukowano 2 sezony, ale w planach jest 3 seria.

Link do Filmwebu: https://www.filmweb.pl/serial/Cobra+Kai-2018-796061

#11 Hands of Stone

Jest kolejna opowieść biograficzna, która skupia się na legendarnym pięściarzu jakim jest Roberto Duran oraz na jego trenerze Rayu Arcelu granego przez Roberta De Niro. Roberto jest w Panamie czyli w swoim rodzinnym kraju prawdziwą ikoną, która od lat promuje to państwo. Jego życie jest typową historię biednego chłopaka z ulicy, który sięga po mistrzostwo. W filmie mamy okazję zobaczyć wiele ciekawych scen z życia mistrza. Jednak w mojej ocenie to Robert De Niro wprowadza do tej historii niezwykły spokój pokazując świat boksu lat 70 i 80, który bardzo się różni od tego co widzimy w dzisiejszych czasach.

Link do Filmwebu: https://www.filmweb.pl/film/Kamienne+pięści-2016-606189

#10 Serial- Kingdom

Kingdom opowiada losy weterana sportów walki i właściciela klubu MMA Navy Street Alveya Kuliny granego przez fenomenalnego Franka Grillo, który prywatnie jest ogromnym pasjonatem sportów walki. Serial jest już zakończony i doczekał się trzech sezonów. Ja prywatnie jestem nim zauroczony pod niemal każdym względem. Możemy obserwować wiele scen ważnych w życiu każdego zawodnika od obozu przygotowawczego po robienia wagi i włączając stres i ataki paniki przed walki . Wiem, że nie każdego pierwszy sezon może kupić, ale ja proponuje dać mu szansę bo naprawdę warto. Ponadto dodam, że w tej produkcji występuje tu wielu prawdziwych zawodników MMA takich jak: Chris Leben, Joe Stevenson czy Cub Swanson.

Link do Filmwebu: https://www.filmweb.pl/serial/Kingdom-2014-706012

#9 Seria Creed

Jest to bezpośrednia kontynuacja filmowej serii „Rocky”. Jednak tym razem głównym bohaterem jest Adonis Creed, który jest synem znanego Apollo Creeda. Oddając hołd swojemu zmarłemu ojcu odnajduje Rocky’ego Balboę i chce, aby został on jego trenerem. Jest to bardzo sprytny zabieg, aby stworzyć nową sagę bokserską, która będzie celowała do młodszego pokolenia. Wielkim spoiwem tego obrazu jest Sylvester Stallone, który dodaje obu filmom niezwykłego klimatu znanego z pierwowzoru.

Linki do Filmwebu:

Creed: Narodziny legendy –https://www.filmweb.pl/film/Creed%3A+Narodziny+legendy-2015-694246

Creed II- https://www.filmweb.pl/film/Creed+II-2018-803615

#8 Warrior

Ten film najczęściej jest wybierany przez fanów jako najlepsza produkcja o świecie mieszanych sztuk walki. Poznajemy tu historię dwóch skłóconych ze sobą braci, którzy biorą udział w turnieju MMA, gdzie główną nagrodą jest olbrzymia suma pieniędzy. Jest to historia która poza sportowym aspekcie dotyka aspekty rozbitej rodziny. W obsadzie zobaczymy Toma Hardy’ego, Nicka Nolte’ego czy Joela Edgertona.

Link do Filmwebu: https://www.filmweb.pl/film/Wojownik-2011-499338

#7 Cinderella Man

Kolejna propozycja biograficzna. Tym razem bohaterem jest pięściarz wagi ciężkiej Jim Braddock, który po trudnych latach wielkiego kryzysu gospodarczego i kilku przegranych walk zmuszony jest zrezygnować z walk i musi podejmować się innych zajęć aby utrzymać liczną rodzinę. Pewnego dnia jego dawny menadżer proponuje mu walkę na zastępstwo i dzięki czemu może on zarobić nieco pięniędzy. Mimo, że każdy myśli że nie ma on szans na wygranie tej walki to Braddock dokonuje największego powrotu w historii zawodowego pięściarstwa, który otworzy mu szansę powrotu na szczyt. W rolach głównych wystąpili Russel Crowe, Rene Zelweger oraz Paul Giamatti.

Link do Filmwebu: https://www.filmweb.pl/Czlowiek.Ringu

#6: Here Comes the Boom

Jest to pierwsza komedia na tej liście. Główny bohater to znudzony życiem nauczyciel biologii Scott Voss, który aby ratować pracę swojego kolegi postanawia spróbować swoich sił w MMA mimo, że zdaje sobie sprawę, że większość walk będzie przegrywać. Pomaga mu w tym między innymi jego trener Niko, którego gra legendarny Bas Rutten. Ten film wie czym jest i nie próbuje być czymś nadmiernie ambitnym i dlatego ogląda się go bardzo dobrze, a w sumie to jest najważniejsze. W głównej roli wystąpił Kevin James. 

Link do Filmwebu: https://www.filmweb.pl/film/Mocne+uderzenie-2012-607936

#5 Grudge Match

Teraz pora na komedią osadzoną w pięściarskim świecie. Bohaterami są Billy McDonnen oraz Henry Sharp, których grają legendy kina czyli Robert De Niro i Sylvester Stallone. Obaj zawodnicy są już starszymi panami a historia ich rywalizacji jest znana na całym świecie. Oczywiście od ich ostatniej walki minęły całe dekady i teraz już z aktywnością fizyczną nie mają za wiele wspólnego. Jednak pewnego dnia otrzymują propozycję zakończenia ich trylogii. Po wielu tygodniach przygotowania w końcu oboje spotykają się w ringu, a to co tam się wydarzy będzie czymś do tej pory niespotykanym.

Link do Filmwebu: https://www.filmweb.pl/film/Legendy+ringu-2013-603080

#4 Gladiator

Nie, nie jest to film w realiach starożytnego Rzymu z Rusellem Crowem. Ta produkcja opowiada o młodym chłopaku o imieniu Tommy, który aby spłacić długi swojego ojca bierze udział w nielegalnych walkach bokserskich. Podczas swojej drogi poznaje co to jest przyjaźń i miłość. Jest to najpewniej najmniej znana pozycja na tej liście.

Link do Filmwebu: https://www.filmweb.pl/film/Gladiator-1992-5842

#3 Ali

Jest to opowieść o pięściarskim mistrzu Casiusie Clayu Jr. W tym momencie każdy z was zada sobie pytanie, kto to jest? Mowa tu oczywiście o prawdziwej legendzie i ikonie Muhammadzie Alim, który przyjął to imię  podczas swojej zawodowej kariery. Film opowiada nie tylko o sportowej drodze Amerykanina, ale i jego przemianie duchowej, która doprowadzi go do wielu legendarnych pojedynków. W roli głównej zobaczymy Willa Smitha.

Link do Filmwebu: https://www.filmweb.pl/Ali

#2 Seria Rocky

Oczywiście tej serii nie mogło tu zabraknąć. Wszystkie 6 części stanowi trzon kina sportowego. Historia tam przedstawiona pokazuje losu rzezimieszka i lokalnego pięściarza jakim jest Rocky Balboa, który niespodziewanie dostaje szansę walki o pas mistrzowski w wadze ciężkiej. Niedoceniany Rocky pokazuje prawdziwe serce do walki, którym do tej pory zachwyca się cały świat. To te filmy były dla wielu fanów czymś niezwykle ważnym jeżeli chodzi o kino sportowe. Przypomnę, że to dzięki niemu schody w Filadelfii stały się sławne i co roku odwiedzają je miliony turystów.

Linki do Filmwebu:

Rocky- https://www.filmweb.pl/film/Rocky-1976-9190

Rocky II – https://www.filmweb.pl/film/Rocky+2-1979-9191

Rocky III – https://www.filmweb.pl/film/Rocky+3-1982-9192

Rocky IV – https://www.filmweb.pl/film/Rocky+4-1985-9193

Rocky V- https://www.filmweb.pl/film/Rocky+5-1990-9194

Rocky Balboa – https://www.filmweb.pl/Rocky.Balboa

# 1 Million Dollar Baby

Mimo faktu, że nie jest to ranking to muszę powiedzieć wam, że moim zdaniem jest to najlepszy film w tym zestawieniu. Po jego zakończeniu jeszcze przez wiele godzin miałem ciary. Reżyser tego obrazu Clint Eastwood stworzył niezwykłe postacie, które żyją całym sobą i niemal każda scena przez to smakuje jak najlepsza butelka whisky. Film opowiada o niezwykle cenionym trenerze Frankiem Dunnie i jego późniejszej podopiecznej Maggie Fitzgerald granej przez Hillary Swank. To nie jest opowieść o boksie tylko o walce o swoje marzenie w momencie, kiedy ktoś uważa cię za gówno. Ważnym elementem tego filmu jest pokazanie przyjaźni tak mocnej i silnej, która może zastąpić rodzinę i więzy krwi.

Link do Filmwebu: https://www.filmweb.pl/Za.Wszelka.Cene

I to by było na tyle. Życzę wam miłego oglądania i proszę was o opinię na temat obejrzanych filmów i o wasze własne listy wartych do obejrzenia produkcji.

Zobacz Także: Koronawirus vs. MMA. Co może robić kibic „w czasach zarazy”? INSTRUKCJA