Typowanie UFC on ESPN+1: Cejudo vs. Dillashaw

Grafika - Marek Romanowski/inthecage.pl

Już w ten weekend wyczekiwane starcie o pas wagi muszej panów. Kto z nich będzie lepszy? Henry Cejudo czy TJ Dillashaw? Oprócz tego na karcie gali UFC debiut Ariane Lipski, która zmierzy się z Joanne Calderwood.

Henry Cejudo (13-2) vs. TJ Dillashaw (16-3)

Martyna: Gdy w klatce spotyka się dwóch mistrzów, emocje towarzyszące walce są jeszcze większe, niż zwykle. Poza pasem mistrzowskim wagi muszej UFC na szali tego pojedynku znajduje się też w dużej mierze przyszłość całej dywizji w największej organizacji MMA na świecie. Zwycięstwo Cejudo byłoby bowiem sporym argumentem przeciw zlikwidowaniu muszych w UFC. Ale czy Henry może faktycznie wygrać z groźnym Wężem?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o siłowej przewadze TJ-a, którą może znakomicie wykorzystać, gdy Cejudo zdecyduje się zmniejszyć dystans, aby spróbować swoich znakomitych zapasów. Załóżmy, że Henry’emu uda się obalić Węża. Co wtedy? Moim zdaniem Cejudo nie będzie miał większych szans na utrzymanie kontroli z góry. Silniejszy rywal, do tego mogący pochwalić się dobrymi (choć technicznie zapewne nie tak dobrymi jak te byłego mistrza olimpijskiego) umiejętnościami zapaśniczymi, z pewnością szybko powróci do pionu.

A stójka jest domeną Dillashawa i to on będzie tu rozdawał karty: celnie boksując i mocno kopiąc. Umiejętność zmiany pozycji i rozczytywania rywala również przemawiają za mistrzem wagi koguciej.
Po stronie Henry’ego Cejudo znajdują się wyższe umiejętności zapaśnicze oraz świetna kondycja, ale raczej trudno będzie mu, bazując wyłącznie na tym, pokonać znakomitego przeciwnika.

Mój typ to wygrana TJ-a Dillashawa przez TKO, najpóźniej w trzeciej rundzie.

Typujący Dillashawa: Bartłomiej, Martyna, Filip, Jacek, Mariusz

Typujący Cejudo: Olimpia, Marek

Joanne Calderwood (12-3) vs Ariane Lipski (10-3)

Olimpia: To będzie dobra weryfikacja dla byłej mistrzyni KSW, która widowiskowymi walkami zapewniła sobie rzeszę fanów i już pewną namiastkę renomy. Zresztą przydomek „Królowa Przemocy” nie wziął się znikąd. Natomiast „JoJo” po dwóch porażkach w UFC (z Calvillo i Andrade) znów jest na fali wznoszącej. Jej ostatnia walka to zwycięstwo z Kalindrą Farią (poddanie w pierwszej rundzie). Zastanawiam się ile będzie musiała Szkotka zaprezentować by dopisać kolejne zwycięstwo do bilansu i umocnić swoją pozycję w Top 10 dywizji. Sama Calderwood zapowiada, że chętnie chce przywitać Ariane w stójce i nie boi się ostrych wymian. Tymczasem Ariane przygotowuje się do walki i jest to w pełni serio: przykładem choćby treningi z Cris Cyborg. Szarże Lipski były zabójcze już wcześniej, a do tego zdobyte doświadczenie u byłej mistrzyni piórkowej może okazać się poziomem nie do przeskoczenia dla ambitnej Szkotki.

Problem w tym, że „JoJo” jak przegrywała to z najlepszymi, a Ariane wygrała w z… no właśnie, różnymi rywalkami i ciężko tu mówić o weryfikacji. Tutaj jednak na korzyść Lipski przemawia styl, w jakim walczy. Na moje oko Lipski przez TKO, ciężko powiedzieć, w której rundzie, więc wytypuję, że w drugiej.

Typujący Calderwood:

Typujący Lipski: Mariusz, Olimpia, Marek, Filip, Jacek, Martyna, Bartłomiej,