(Grafika: Marek Romanowski)

Przed nami niesamowicie zapowiadająca się gala UFC 169 z między innymi dwoma pojedynkami o pas oraz starciem w wadze ciężkiej które ostatecznie odpowie nam na kilka nurtujących pytań. Przedstawiamy Wam typowanie redakcji.

 

Renan Barao (31-1) vs Urijah Faber (30-6)

Maciek: Ciężko wytypować mi walkę, w której zaprezentuje się jeden z moich ulubionych zawodników. Faber notuje ostatnimi czasy świetne występy, ale nie wiem, czy będzie to starczyło na fenomenalnego Renana Barao. Raz już ci zawodnicy ze sobą walczyli i przez decyzję górował wtedy właśnie Brazylijczyk. Sądzę, że już w nocy z sobotę na niedzielę będziemy świadkami powtórki, ale zawodnik Team Alpha Male postawi Pegado duży opór. 

Typujący Barao: Maciek, Michał, Yagiel, Mariusz, Marek, Hubert, Patryk, Kacper, Marcel

Typujący Fabera:

Jose Aldo (23-1) vs. Ricardo Lamas (13-2)

Hubert: Jose Aldo vs Ricardo Lamas Bukmacherzy, za każdą postawioną złotówkę na zwycięstwo Aldo płacą 1.13,za Lamasa 6.15. Czyli według bukmacherów,znacznym faworytem jest Aldo. Ja podzielam te zdanie i twierdzę, że tylko jakaś kontuzja Jose mogłaby sprawić, że przegra on ten pojedynek. Lamas jest bardzo dobrym zawodnikiem, jednak w żadnej płaszczyźnie nie jest lepszy od Aldo. W stójce geniusz Aldo pozwoli mu kontrolować to starcie dewastując kopnięciami nogi reprezentanta Stanów Zjednoczonych. Jedyna szansa dla Lamasa,aby wygrać te starcie to obalenie Aldo i kontrolowanie walki w parterze. Jednak w to także nie wierzę, ponieważ Brazylijczyk ma genialną obronę przed sprowadzeniami,a gdy jest obalony bardzo szybko wstaje. Werdykt? Jeżeli Aldo nie zakończy tego w ciągu pierwszych trzech rund, pewnie trochę osiądzie kondycyjnie jak zawsze i wtedy Lamas, który nigdy nie walczył na dystansie pięciu rund będzie mógł urwać jakąś rundę mistrzowi. Jose Aldo przez jednogłośną decyzję.

Typujący Aldo: Michał, Yagiel, Maciek, Mariusz, Marek, Hubert, Patryk, Kacper, Marcel

Typujący Lamasa:

Alistair Overeem (36-13) vs. Frank Mir (16-8)

Kacper: Walka, na którą sam osobiście czekam. Jest to dla mnie najważniejsza walka na tej gali, ponieważ walczy w niej Alistar Overeem (mój ulubiony zawodnik wagi ciężkiej) Jak sam „The Reem” przyznał postawił na cardio. Schudł, trenował w Tajlandii. Z drugiej strony Frank Mir również nie będzie chciał przegrać tej walki bowiem przegrany najprawdopodobniej odejdzie z UFC. Jak sam powiedział chce walczyć tylko dla tej organizacji. W mojej opinii Overeem będzie chciał na spokojnie pierwszą rundę przetrwać, zaś w 2 zaatakuje już w 100%.

Typujący Overeema: Yagiel, Maciek, Mariusz, Marek, Hubert, Kacper

Typujący Mira: Michał, Patryk, Marcel

Ali Bagautinov (12-2) vs. John Lineker (23-6)

Mariusz: Ciężka walka to wytypowania bo obaj sobie dobrze radzą w UFC. Żaden z nich nie pokonał wielkiego nazwiska w oktagonie Zuffy ale wydaje mi się, że faworytem jest brazylijczyk. „Hands of Stone” legitymuje się bilansem 4-1(UFC), dodatkowo jest na fali 4 zwycięstw z rzędu i po ewentualnej wygranej poważnie zbliży się przynajmniej do eliminatora jak nie od razu walki o pas. Kolejna atut to dwukrotnie większe doświadczenie, do tego jego najdłuższy win streak w karierze wynosi więcej niż wszystkie wygrane Rosjanina razem. Jak dodamy do tego 4 lata mniej na karku i fakt, że 3 ostatnich rywali odprawił przez (T)KO najdalej na początku 2 rundy to śmiało można postawić na Johna. Lineker 3 razy przegrał i 3 razy wygrał przed poddanie, Bagautinov wygrywał przez poddania 4 razy, a przegrywał jedynie przez decyzję więc paradoksalnie jak na brazylijczyka warto aby nie dążył za wszelką cenę do parteru to wynik pójdzie po jego myśli.

Typujący Bagautinova: Michał, Patryk, Kacper

Typujący Linekera: Mariusz, Yagiel, Maciek, Mariusz, Marek,Hubert, Marcel

 

Jamie Varner (21-8-1) vs. Abel Trujillo (11-5)

Yagiel:Przed Trujillo stoi spore wyzwanie.Były mistrz organizacji WEC to doświadczony rywal, który swoje walki kończy zarówno w stójce jak i parterze. Na jego korzyść przemawia również kondycja, której Trujillo może zacząć brakować w późniejszych etapach pojedynku. Zakładam, że Varner będzie na początku testować rywala i w swoim nieco chaotycznym stylu, toczyć walkę w stójce. Nie mniej jednak, Abel w takiej dyspozycji, w jakiej zaprezentował się w walce z Bowlingiem, nie jest najwygodniejszym przeciwnikiem do kickbokserskiego pojedynku. Po przeniesieniu walki do parteru, w moich oczach, faworytem jest Varner. Jamie Varner przez decyzję.

Typujący Trujillo: Maciek, Kacper, Marcel

Typujący Varnera: Yagiel, Michał, Mariusz, Marek, Hubert, Patryk

John Makdessi (12-2) vs. Alan Patrick Silva Alves

Marcel:  Makdessi. Przerwie passe Alvesa, poprzez KO lub TKO w 3 rundzie. Walka będzie głównie toczyć się w stójce.

Typujący Makdesiego: Yagiel, Maciek, Mariusz, Hubert, Patryk, Kacper, Marcel

Typujący Alvesa: Marek

 

Chris Cariaso (15-5) vs. Danny Martinez (17-4)

 Michał: W tej walce faworyt jest jeden – Chris Cariaso. Bardziej doświadczony zawodnik z San Francisco powinien łatwo uporać sie z debiutującym w UFC Dannym Martinezem. Cariaso walczył już z solidnymi rywalami, i był w stanie ich pokonywać. Martinez nie może się tym pochwalić. Mój typ to wysoka wygrana na punkty „Kamikadze”. Nie sądzę by Martinez zagroził amerykaninowi.

Typujący Cariaso: Maciek, Mariusz, Michał, Marek, Hubert, Patryk,

Typujący Martineza: Yagiel, Kacper, Marcel

 

Nick Catone (9-4) vs. Tom Watson (16-6)

Michał: Catone wraca do oktagonu po ponad rocznej przerwie, co może być decydującym czynnikiem w walce. Obaj w UFC walczą w kratkę, obaj nie są zawodnikami pierwszego sortu. Jednak według mnie to popularny „Kong” w tej batalii wyjdzie w glorii chwały i wygra tę walkę przed czasem w stójce. Oczywiście Catone ma szansę, argumenty by pokonać brytyjczyka, jednak w moich oczach walkę tę wygra Tom Watson na początku trzeciego starcia.

Typujący Catone: Marcel

Typujący Watsona: Michał, Yagiel, Maciek, Mariusz, Marek, Hubert, Patryk, Kacper

Al Iaquinta (7-2-1) vs. Kevin Lee (6-0)

Patryk: Iaquinta ma albo specjalne względy u Dany, albo mało w niego wierzą. Dostaje po Płetwalu debiutanta z obiecującym tytułem. Iaquinta mimo mniej imponującego recordu od Lee jest bardziej doświadczony w octagonie Zuffy. Stawiam jednak na Lee bo młode wilki często mocniej gryzą od najedzonych. 2 runda, Submission (Arm Choke).

Typujący Iaquinte: Michał, Yagiel,  Maciek, Mariusz, Hubert, Kacper

Typujący Lee: Patryk, Marek, Marcel