UFC Fight Night 118 w Gdańsku – typowanie

Grafika - Marek Romanowski/inthecage.pl

Druga gala UFC w Polsce zbliża się wielkimi krokami i odbędzie się już w najbliższą sobotę. W walce wieczoru zobaczymy jednego z najbardziej rozpoznawalnych zawodników na świecie – Donalda Cerrone, a jego rywalem będzie młody i bardzo utalentowany Darren Till. Ponadto w oktagonie pojawi się aż siedmiu Polaków, w tym m.in. Karolina Kowalkiewicz, Jan Błachowicz oraz Oskar Piechota.

Donald Cerrone (32-9-0, 1NC) vs. Darren Till (15-0-1)

Marek: Mówi się, ze to walka młodego wilka ze starym. Patrząc na rekordy można rzeczywiście tak powiedzieć, lecz jeśli chodzi o wiek, to Donald wciąż należy do w miarę młodych zawodników. Wysokie tempo kolejnych walk pozwoliło mu nabić rekord, którego nie powstydziłby się żaden emerytowany weteran MMA. I sądzę, że właśnie to doświadczenie będzie miało główny wpływ na pojedynek. Till to zdecydowanie duży prospekt w swojej kategorii, z nieskazitelnym rekordem, ale nigdy nie walczył z zawodnikiem z takimi umiejętnościami i doświadczeniem jak „Kowboj”. Będzie to dla niego prawdziwy chrzest bojowy, dynamiczna i eksplozywna stójka Cerrone rozbiła już niejednego zawodnika. Owszem, wchodzi do tego pojedynku po dwóch porażkach, jednak sądzę, że będzie to dla niego dodatkową motywacją, by w końcu odwrócić złą passę. Stawiam, że będzie okopywał i obijał ciało Darrena, aż ten upadnie bezsilnie w okolicach trzeciej rundy.
Typ: Donald Cerrone, przez TKO w 3 rundzie

Typujący Cerrone: Marek, Kuba, Martyna, Szymon, Łukasz, Jacek, Wojtek, Mariusz, Paulina, Olimpia, Michał

Typujący Tilla:

Kursy STS Zakłady Bukmacherskie na tą walkę przedstawiają się następująco:
Cerrone: 1.57
Till: 2.10

Karolina Kowalkiewicz (10-2-0) vs. Jodie Esquibel (6-2-0)

Olimpia: Tym razem Karolina Kowalkiewicz dostała rywalkę spoza czołówki UFC. Właściwie Jodie Esquibel zadebiutuje w tej organizacji. Bardziej jest znana z Invicty FC gdzie ułożyła sobie całkiem niezły bilans walk – na sześć przegrała tylko dwie.
Amerykanka wszystkie wygrane walki zdobyła przez decyzję.
Esquibel przegrała jednak dwa razy – raz z Alexą Grasso, która zresztą po tym starciu przeszła do UFC. Biorąc pod uwagę, że jednak Jodie lepiej radziła sobie w dywizji 105 lbs to starcie z topem dywizji 115 będzie dla niej nie lada wyzwaniem skoro zaliczyła jedną z dwóch porażek właśnie po przeskoczeniu kategorii wyżej.
Dla Karoliny może być to szansa na skończenie przed czasem. Dawno nie widzieliśmy tego w wykonaniu Polki. Jodie jest mniejsza od Karoliny i jej ciosy nie mają aż takiej mocy by Karolina mogła je dotkliwie odczuć. Bardziej jednak prawdopodobne, że walka odbędzie się na pełnym dystansie i będziemy oglądać panie głównie w stójce, gdzie obie czują się najlepiej. Warunki fizyczne, doświadczenie i technika przemawiają na korzyść Polki.
Typ: Karolina Kowalkiewicz przez jednogłośną decyzję

Typujący Kowalkiewicz: Olimpia, Kuba, Martyna, Jacek, Wojtek, Łukasz, Mariusz, Szymon, Paulina, Michał

Typujący Esquibel: Marek

Kursy STS Zakłady Bukmacherskie na tą walkę przedstawiają się następująco:
Kowalkiewicz: 1.18
Esquibel: 3.80

Jan Błachowicz (19-7-0) vs. Devin Clark (8-1-0)

Michał: Problem Janka jest wszystkimi dobrze znany. Zapasy i cardio. Jednak mimo, że nie lekceważę Clarka to uważam że większy, silniejszy Blachowicz ze swoimi całkiem dobrymi umiejętnościami w stójce powinien wybronić próby obaleń słabszego fizycznie Clarka i rządzić w stójce. Patriotycznie mój typ leci na „Cieszyńskiego Księcia”, uważam że surowy Clark nie powinien być wielką przeszkodą.
Typ: Jan Błachowicz przez jednogłośną decyzję

Typujący Błachowicza: Martyna, Jacek, Mariusz, Paulina, Michał, Olimpia

Typujący Clarka: Kuba, Marek, Wojtek, Łukasz, Szymon

Kursy STS Zakłady Bukmacherskie na tą walkę przedstawiają się następująco:
Błachowicz: 1.90
Clark: 1.70

Oskar Piechota (9-0-0) vs. Jonathan Wilson (7-2-0)

Wojtek: Oskar Piechota to jedno z najbardziej wyczekiwanych nazwisk wśród Polaków ubiegających się o angaż w UFC. Polak wreszcie dostal swoją szansę od największej organizacji MMA na świecie, a zadebiutuje w oktagonie ze schodzącym z kategorii półciężkiej, Jonathanem Wilsonem. Wilson to przede wszystkim mocny fizycznie zawodnik, który jednak przegrywał chociażby z przeciętnym Henrique da Silva. Polak nie powinien mieć większych problemów z pokonaniem Wilsona. Bezapelacyjnie jedne z najlepszych umiejętności parterowych w tej dywizji (sukcesy mi. na ADCC) zostały ostatnio uzupełnione doskonałym wyszkoleniem kickbokserskim, czego efekt mogliśmy zobaczyć w walce Piechoty z Jasonem Radcliffem. Wydaje się że jest to dla Oskara najlepszy moment na debiut w UFC najlepsze lata kariery właśnie się dla niego zaczynają.
Typ: Oskar Piechota przez poddanie w 2 rundzie

Typujący Piechotę: Wojtek, Łukasz, Martyna, Jacek, Mariusz, Szymon, Kuba, Marek, Paulina, Michał, Olimpia

Typujący Wilsona:

Kursy STS Zakłady Bukmacherskie na tą walkę przedstawiają się następująco:
Piechota: 1.50
Wilson: 2.25

Marcin Held (22-7-0) vs. Nasrat Haqparast (8-1-0)

Łukasz: Gdzie jak nie na Polskiej ziemi, u siebie, Marcin Held ma udowodnić swoje umiejętności i niewątpliwy talent. Starty tyszanina w największej organizacji MMA na świcie niestety dotychczas bardzo rozczarowały ale i nie ma co ukrywać że było w tych porażkach dużo pecha. O przeciwniku Marcina ciężko cokolwiek napisać ponieważ nie mierzył się on z nikim naprawdę solidnym, z jego rekordu można jedynie wywnioskować że to zawodnik lubiący nokautować. Marcin musi być bardzo czujny zwłaszcza na początku walki. Moim zdaniem w tym pojedynku górę weźmie doświadczenie i Held podda Nasrata w drugiej rundzie.
Typ: Marcin Held przez poddanie w 2 rundzie

Typujący Helda: Łukasz, Kuba, Szymon, Łukasz, Wojtek, Jacek, Mariusz, Marek, Paulina, Michał, Olimpia

Typujący Haqparasta: Martyna

Sprawdź inne kursy STS Zakłady Bukmacherskie na tą galę.

Anthony Hamilton (15-8-0) vs. Adam Wieczorek (8-1-0)

Jacek: Adam Wieczorek nie mógł dotychczas cieszyć się w należyty sposób z angażu w największej organizacji świata. Dopiero 7 miesięcy po podpisaniu kontraktu z UFC Polak wejdzie finalnie do klatki by zmierzyć się z koszmarem polskich kibiców – Anthonym Hamiltonem. Amerykanin mierzył się z Polakami dwukrotnie i dwukrotnie wygrywał, a tamte walki stanowią aż 2/3 jego wiktorii w organizacji. „Freight Train” lubuje się w walce zapaśniczej, zamęczając swoich przeciwników na siatce, a robi to przy pomocy arsenału ponad 120 kilogramów masy. „Siwy” jest tego samego wzrostu i dzięki większej mobilności powinien odpierać w stójce presję znacznie cięższego Hamiltona, jeśli tylko nie będzie cofać się wprost na siatkę jak w walce z Ernesto Papą. Hamilton zdecydowanie woli zadawać ciosy w płaszczyźnie parterowej aniżeli w stójce i tam właśnie Adam powinien najbardziej uważać na jego ataki. Reprezentant Jackson Wink jest już leciwym zawodnikiem, a jego ostatnie walki nie zachwycały – z tego powodu zdążył już nawet ostatnio ogłosić przejście na emeryturę. Amerykanin zaliczy w Gdańsku swój dziesiąty występ w UFC, tyle samo ogólnie zawodowych walk na koncie ma Wieczorek, trudno więc nie zauważyć różnicy w ich oktagonowym doświadczeniu. Same doświadczenie to jednak nie wszystko, Wieczorek ma czym uderzyć co pokazał min. w walce z Zoumaną Cisse który uległ przed czasem pod jego ciosami. Warto wspomnieć, że ten sam człowiek wytrzymał niegdyś pełny dystans z idącym jak burza przez kategorię królewską Francisem Ngannou. Szczęka Hamiltona z walki na walki wydaje się być coraz bardziej krucha i sądzę, że Adamowi uda się złamać klątwę i jako pierwszy wygrany Polak wyślę on Anthony’ego na zasłużoną emeryturę. Do trzech razy sztuka!
Typ: Adam Wieczorek przez TKO w 1 rundzie

Typujący Hamiltona: Marek, Wojtek, Łukasz, Szymon

Typujący Wieczorka: Jacek, Kuba, Mariusz, Martyna, Paulina, Michał, Olimpia

Kursy STS Zakłady Bukmacherskie na tą walkę przedstawiają się następująco:
Hamilton: 2.25
Wieczorek: 1.50

Brian Kelleher (17-8-0) vs. Damian Stasiak (10-4-0)

Szymon: Nowy kontrakt, kolejne walki, po raz drugi na UFC w Polsce. To właśnie po krótce opisuje Damiana Stasiaka. Podczas gali UFC w Krakowie w oktagonie wystąpił po raz pierwszy, a po czterech walkach w największej organizacji MMA jego rekord tam, to 2-2. Na swojej drodze napotkał Filipa Pejicia, którego przed własną publicznością poddał i upokorzył. W kolejnej walce dostał Davey’a Granta, którego w trzeciej rundzie udało mu się poddać i w ostateczności uratować werdykt. Ostatnio jednogłośną decyzją przegrał z Pedro Munhozem. Kim jest Brian Kelleher, jego najbliższy przeciwnik? Amerykanin to zawodnik bardziej doświadczony w MMA, jednak w samym UFC walczył dwukrotnie. Jest gościem znajdującym się po środku rankingu zawodników wagi koguciej, nad którym wygrana da „Websterowi” przeskok wyżej, natomiast porażka… Może być pewnym wyznacznikiem. Kelleher wiele swoich walk kończył przed czasem, podobnie jak Polak – przez poddania. Jest przekrojowy w każdej płaszczyźnie. W tym pojedynku Stasiaka być może zobaczymy w „nowszej wersji” po miesięcznym obozie w JacksonWink MMA, gdzie „Webster” mógł nabyć nowe techniki i lekcje.
Typ: Damian Stasiak przez poddanie w 2 rundzie i pokazanie świetnej postawy przed polską publiką.

Typujący Kellehera: Kuba, Jacek

Typujący Stasiaka: Wojtek, Mariusz, Marek, Szymon, Łukasz, Martyna, Paulina, Olimpia, Michał

Sprawdź inne kursy STS Zakłady Bukmacherskie na tą galę.

Sam Alvey (31-9-0, 1NC) vs. Ramazan Emeev (15-3-0)

Kuba: Debiutujący w UFC były mistrz wagi średniej M-1 Global pierwotnie miał się zmierzyć ze znacznie niżej notowanym od Sama Alveya, Trevorem Smithem, jednak Amerykanin doznał kontuzji. Pochodzący z Wisconsin zawodnik teoretycznie powinien wyżej zawiesić poprzeczkę Dagestańczykowi, lecz ten w ostatnich dwóch walkach nie prezentował najlepszej formy. Porażka z Leitesem była w naprawdę słabym stylu. Śmiem nawet twierdzić, że to najgorsza walka jaką widziałem w tym roku. Następnie wygrał pojedynek z „wrakiem” jakim jest w tym momencie Rashad Evans, ale styl w jakim to zrobił krótko mówiąc nie powalał. Moim zdaniem Emeev, który wygrywał z czołówką rosyjskich zawodników, jakimi są aktualni pretendenci do pasa dywizji średniej ACB – Vyacheslav Vasilevsky i Albert Duraev (także były czempion kategorii półśredniej ACB) oraz walczący w M-1 Global, Anatoly Tokov nie powinien mieć większych problemów z pokonaniem Alveya.
Typ: Ramazan Emeev przez TKO w 2 rundzie

Typujący Alveya: Martyna, Szymon, Wojtek, Mariusz, Marek

Typujący Emeeva: Kuba, Łukasz, Jacek, Paulina, Michał, Olimpia

Sprawdź inne kursy STS Zakłady Bukmacherskie na tą galę.

Artem Lobov (14-13-1, 1NC) vs. Andre Fili (16-5-0)

Martyna: Zawsze, gdy myślę, że Lobov powinien już wylecieć z UFC przypominam sobie, kto stoi za jego plecami i zmieniam zdanie. Ale oczywiście, na chwilę zapomnijmy o tym, że Lobov jest kumplem Conora McGregora.
Walka Lobov vs. Fili jest trudna do wytypowania, bo mamy do czynienia z zawodnikami, którzy walczą w kratkę i nie prezentują świetnej techniki ani w stójce, ani w parterze. Lobova można nawet scharakteryzować jako zawodnika, który idzie do przodu jak czołg i posyła na oślep strzały. Co wejdzie, to wejdzie. Czy to wystarczy na dość efektownie walczącego Amerykanina? Nie, jeśli Lobov da się obalić. W parterze nie będzie miał wiele do powiedzenia.
Fili będzie musiał uważać na latające bez większej koordynacji wokół jego głowy ciosy „The Russian Hammera”. Jeśli uniknie kontaktu z nimi ma szansę pokonać Lobova. Walka jednak zaczyna się w stójce i uważam, że w szermierce na ciosy czy kopnięcia, to Artem będzie radził sobie lepiej.
Typ: Artem Lobov przez decyzję

Typujący Lobova: Martyna, Jacek, Mariusz, Michał

Typujący Filiego: Kuba, Szymon, Łukasz, Marek, Wojtek, Paulina, Olimpia

Sprawdź inne kursy STS Zakłady Bukmacherskie na tą galę.

Warrley Alves (11-2-0) vs. Salim Touahri (10-1-0)

Kuba: Przed Polakiem bardzo trudne wyzwanie, ale także ogromna szansa. Ewentualne zwycięstwo nad Brazylijczykiem wyniesie go wysoko i nie skreślam jego możliwości na wygraną, lecz moim faworytem w tej walce jest Alves, który mimo tylko jednego pojedynku więcej w karierze, jest znacznie bardziej obytym fighterem. Na rozkładzie ma takich zawodników jak ósmy w rankingu dywizji półśredniej Colby Covington, z którym wygrał jak na razie tylko On czy Alan Jouban. Można oczywiście mówić, że przegrał dwie ostatnie walki, lecz nie przegrał ich ze słabymi zawodnikami, tylko z Bryanem Barbereną oraz Kamaru Usmanem, którego osobiście uważam za przyszłość i już niedługo czołowego zawodnika wagi półśredniej. Na dodatek dzięki tym porażkom będzie bardzo zmotywowany, bo kolejna może oznaczać pożegnanie z największą organizacją świata.
Typ: Warrley Alves przez poddanie w 2 rundzie

Typujący Alvesa: Kuba, Szymon, Jacek, Wojtek, Marek

Typujący Touahriego: Martyna, Łukasz, Mariusz, Paulina, Olimpia, Michał

Sprawdź inne kursy STS Zakłady Bukmacherskie na tą galę.