UFC on ESPN 5 – typowanie wybranych walk

100
Grafika: Marek Romanowski/inthecage.pl

Z pewnością gala w Newark na papierze nie jest walką roku. Dlatego też wytypowaliśmy dla Was najciekawsze walki w naszych oczach. Na karcie walk zobaczymy naszego rodaka, Salima Touahri.

Colby Covington (14-1) vs. Robbie Lawler (28-13)

Nie jestem fanem gry medialnej Covingtona, przez dłuższy czas nie przekonywał mnie także sportowo, nie „kupowałem” jego zwycięstw, jednak w ostatnim czasie zabrałem się ostro za „lekturę” owego osobnika. „Chaos” to nie tylko mocny zapaśnik, ale także zawodnik który potrafi sporo przyjąć na szczękę, samemu nie będąc dłużnym. Colby nie bił się jeszcze z tak klasowym uderzaczem o tak wielkiej sile ciosu, jednak trzeba jasno powiedzieć, że Lawler notuje tendencję spadkową. Przegrał co prawda w kontrowersyjnych okolicznościach z Benem Askrenem, mocno naruszając a może i nokautując według niektórych „Funky”. Czy „Ruthless” skazany jest na porażkę? Oczywiście że nie, to zawodnik groźny od początku do końca. Twierdzę jednak, że im dalej w las tym łatwiejszą przeszkodą będzie Lawler. Covington przetrzyma dwie rundy, by mocno zaatakować w drugiej fazie pojedynku i skończyć Robbiego w rundach mistrzowskich. Covington, TKO 4 runda.

Jim Miller (30-13) vs. Clay Guida (35-18)

Starcie prawdziwych weteranów, prawie sto walk w MMA, niespełna sześćdziesiąt w UFC. Mimo że w ostatnich walkach Guida ma lepszy bilans to faworytem fanów i ekspertów jest Miller. Nie inaczej będzie u mnie. Clay Guida jest już bardzo mocno rozbitym zawodnikiem, jeśli nie będzie w stanie obalać Millera (który jest równie dobrym zapaśnikiem co on) to będzie mu piekielnie ciężko rozbić w stójce Jima Millera. Osobiście chciałbym zobaczyć Guidę z góry, gdyż wtedy pojedynek nabierze rumieńców. „Carpenter” nie zwykł zanudzać. Postawie jednak na Jima Millera przez decyzję.

Joaquim Silva (11-1) vs. Nasrat Haqparast (10-2)

Dwaj niezwykle mocno bijący strikerzy to gwarancja.. mocnej kulanki. Nasrat w starciu z Marcinem Heldem udowodnił że defensywę grapplingową ma na świetnym poziomie i piekielnie ciężko będzie go poddać. Silva nie jest lepszym grapplerem od Helda, dlatego też uważam że klon Jacka Kluby będzie w stanie bronić ewentualne próby poddań o ile takie będą, gdyż Haqparast w ostatnich walkach imponował defensywnymi zapasami które z walki na walkę są co raz lepsze. Nawet jeśli znajdzie się na plecach powinien szybko wstać na nogi. Stawiam że Silva będzie próbować obaleń, co być może uda się w pierwszej rundzie, jednak w dwóch kolejnych Nasrat będzie w stanie wybronić te próby, będąc skuteczniejszym w stójce. Haqparast decyzja.

Salim Touahri (10-3) vs. Mickey Gall (5-2)

Obie walki Salima nie wlały optymizmu w serca kibiców. Polak w obu pojedynkach musiał uznać wyższość rywali. W walce o życie zmierzy sie z mocno promowanym przez UFC, pogromcą CM Punka i Sage’a Northcutta, Mickey Gallem. Amerykanin nie jest uważany za prospekt, który będzie zawodnikiem walczącym o pas, jednak w dotychczasowej karierze w UFC prezentuje się przyzwoicie. Amerykanin będzie posiadał przewagę wzrostu oraz zasięgu. O ile o zasięg ramion nie ma się co martwić, gdyż to Polak wydaje się lepszy w stójce, to gdy walka trafi do parteru owa przewaga będzie działać na korzyść Galla.Kluczowe będą zapasy, jeśli Polak będzie w stanie bronić obaleń i nie dać zamykać się pod siatką będąc dociskanym to wygra ten pojedynek. Salim Touahri, decyzja.