(Grafika: Marek Romanowski/inthecage.pl)

Zaczynamy jedną z nowych serii na inthecage.pl, a mianowicie co miesiąc na naszych łamach będą się ukazywały dwa artykuły „5 najlepszych zestawień- Polska”, oraz „5 najlepszych zestawień- Świat”. Zestawienia te będą, numerowane jak w talii kart od pokera, czyli najmniej ważna walka jako 10, a najważniejsza jako AS. Zaczynamy od grudniowych zestawień z Polakami w rolach głównych. Zapraszamy!

As
52 kg: Joanna Jędrzejczyk (7-0) vs. Claudia Gadelha (12-0)

UFC on Fox 13: Dos Santos vs. Miocic
Data: 13 grudnia 2014
Miejsce: US Airways Center, Phoenix, Arizona, USA

Asem w tali grudniowych walk, będzie starcie, które nie tylko mnie elektryzuję, ale również całe „podwórko” Polskiego MMA. Lubię takie starcia ze względu, że żadna z zawodniczek nie chce ponieść swojej pierwszej zawodowej porażki. Zwyciężczyni tego starcia najprawdopodobniej, w przyszłym roku stoczy pojedynek o pas UFC w kategorii do 52 kg. . Jeszcze, żaden Polski zawodnik nie był tak blisko mistrzowskiego pasa najlepszej organizacji na świecie. To co dokonała Asia jest niesamowite, w tak, krótkim czasie stała się ikoną Polskiego MMA, a jeszcze dwa lata temu mało kto o niej słyszał. Rywalką Polki w starciu na gali UFC on Fox 13, będzie Brazylijka Claudia Gadelha. I to zawodniczka Nova Uniao jest faworytką tego starcia, ale trzeba pamiętać, że i w poprzednich starciach czy to z Julią Berezikovą, czy Rosi Sexton, zawodnika Olsztyńskiego Arrachionu nie była faworytką.

Król
70 kg: Mateusz Gamrot (7-0) vs. Łukasz Chlewicki (12-3-1)

KSW 29: Reload
Data: 6 grudnia
Miejsce: Kraków Arena, Kraków, Polska

Za królewską kategorię, uważa się wagę ciężką, ale w grudniu tą kartą zostanie oznaczone starcie w dużo niższej wadze, a mianowicie w kategorii do 70 kg. W klatce KSW dojdzie do starcia młodości z doświadczenie. Młodością za, którą stoi nie pokonany Mateusz Gamrot, który pokazuje, że z walki na walkę jest co raz lepszy. Na galach KSW odprawiał po kolei Zawadzkiego, Winnera i Georga, dodatkowo we wrześniu na Cage Warriors 72, pokonał w „teleexpressowym” tempie Walijczyka- Tima Newmana. Z drugiej strony doświadczenie, czyli Łukasz Chlewicki, który niczym jak feniks z popiołów wrócił do zawodowego MMA w 2010 roku po prawie pięcioletniej absencji. Od tego czasu stoczył 9 walki z czego 7 wygrał, raz zremisował, a raz został pokonany. Ta jedyna porażka miała miejsce na gali Cage Warriors 57 w walce z Paulem Daleyem. Po tamtej porażce zawodnik Grapplingu Kraków zszedł do wagi lekkiej, gdzie przywitał go Vaso Bakocević, starcie wygrane przez Polaka na punkty. Zwycięstwo zaowocowało zakontraktowanie go ponownie do KSW, gdzie w debiucie pokonał Łukasza Rajewskiego. Tym sposobem 6 grudnia „Gamer” w starciu z „Saszą”, będzie miał okazję pomścić kolegę, a zarazem trenera klubowego Łukasza Rajewskiego.

Dama
93 kg: Maciej Browarski (11-6) vs. Alessio Sakara (15-11)

FFC – Final Fight Championship 16
Data: 6 grudnia 2014
Miejsce: Wiedeń, Austria

Na najniższym stopniu podium ląduje pojedynek Polsko- Włoski pod Wiedniem. Starcie Polskiego Husarza- Macieja Browarskiego, z Włoskim Legionistą- Allessio Sakarą. Walka ta będzie miała miejsce na gali Final Fight Championship sygnowanej numerem 16. Sakara jest znany z pojedynków w UFC, gdzie zadebiutował w 2005 roku z Ronem Fairclothem, toczył pojedynki z Houstonem Alexanderem, Chrisem Lebenem, czy Thalesem Leitesem. Początkiem jego końca w UFC było przegrane starcie z obecnym mistrzem wagi średniej- Chrisem Weidmanem. W 2013 roku po porażce z Nicholasem Musoke, został zwolniony przez Dane White’a. Walka z Browarskim, będzie pierwszą od tego czasu. Maciej Browarski jest bardzo cenionym półciężkim w naszym kraju, zawodnik z Chorzowa udanie rozpoczął 2014 rok od wygranego starcia z Irkiem Cholewą, a w maju pokonał Tomasza Janiszewskiego. W starciu z Sakarą nie jest faworytem, ale już w starciu z Jasonem Jonesem pokazał, że umie sprawić sensacje.

Jopek
77 kg: Emil „Róża” Różewski (4-0) vs. Maciej „Giluś” Kowalski(3-0)

Slugfest 2
Data: 13 grudnia
Miejsce: Września, Polska

Walką wieczoru na dobrze zapowiadającej się gali Slugfest 2, będzie starcie Różewskiego, z Kowalskim. Postanowiłem umieścić to starcie w swoim zestawieniu na 4 miejscu. Kolejne zestawienie gdzie, zmierzą się zawodnicy z nieskazitelnym rekordem. Maciej Kowalski jest starszym zawodnikiem, od swojego rywala, ale nie bardziej doświadczonym, ponieważ do tej pory stoczył 3 pojedynki. Będzie po raz pierwszy miał więcej niż jedną walkę w roku. Z kolei Emil ma za sobą 4 pojedynki, plus jest dwukrotnym uczestnikiem programu „MMAster”. Miał walczyć na gali „PROMMAC 2”, lecz gala została odwołana. Tym sposobem 13 grudnia zobaczymy go na gali „Slugfest 2”. Będzie to najcięższa walka dla Różewskiego, jeszcze nie miał okazji stoczyć pojedynku z zawodnikiem z tak dobrym rekordem.

Dziesiątka
61 kg: Dawid Pasternak (5-0) vs. Łukasz Grochowski (7-6)

PLMMA Finał
Data: 28 grudnia 2014
Miejsce: Częstochowa, Polska

Najniżej w naszej tali kart, umieściłem starcie Dawida Pasternaka z Łukaszem Grochowskim. Pojedynek ten odbędzie się na finałowej gali PLMMA w Częstochowie. Dodatkowym smaczkiem tego starcia będzie to, że zawodnicy zawalczą o pas PLMMA w wadze koguciej. Pasternak, dla którego będzie to pierwsza obrona pasa, który zdobył po wygraniu z Łukaszem Rajewskim. Zawodnik Walki Gniezno jest faworytem tego starcia. Z kolei Łukasz Grochowski będzie się bił po raz pierwszy w kategorii do 61 kg. . Obaj zawodnicy wygrali po dwie walki w tym roku tylko, że Grochowski dodatkowo dwie przegrał.

Autor: Krzysztof Ciesielczyk