Komisja Sportowa Stanu Kalifornia (CSAC) podjęła surowe kroki w sprawie zbijania wagi i ścinania kilogramów przez zawodników. Powstał 10-punktowy plan mający ograniczyć tę praktykę przy jednoczesnej ochronie zdrowia zawodników.

W zasadach komisji wejść mają gwałtowne grzywny za niezrobienie wagi, zawodnik może mieć 10% limitu swojej masy pomiędzy pierwszym, a drugim ważeniem oraz wejść ma ograniczenie wagi dla tych zawodników, którzy nie zrobili odpowiedniej wagi więcej niż raz.

Komisja proponuje również cztery nowe kategorie wagowe: 165 lbs (74,8 kg), 175 lbs (79,3 kg), 195 lbs (88,4 gk), oraz 225 lbs (102 kg) – dyrektor wykonawczy CSAC, Andy Foster, planuje przedstawić je do zatwierdzenia podczas letniego, corocznego spotkania Związku Bokserskiego.

10-punktowy plan po raz pierwszy zaproponowano w marcu, a dzisiaj został on zatwierdzony jednogłośnie 6-0 podczas spotkania w Los Angeles. Foster, który stworzył plan i służy jako przewodniczący komisji medycznej ABC, ma zamiar rozpocząć wprowadzenie zmian 15 czerwca, przed galą UFC 214 (która odbędzie się 29 lipca w hali Honda Center w Anaheim).

Dzisiejsze głosowanie formalizuje zmiany obowiązków CSAC, które miały miejsce w pracach odkąd Foster zaczął naciskać na zmiany w procesie zbijania wagi przez zawodników. W marcu wzrosła kara pieniężna za nie wypełnianie limitu wagowego, 20% swojej gaży dany zawodnik przekazywał w całości rywalowi. Na początku 2016 roku, komisja zakazała stosowania odwadniania kroplówkami i nakazała wstępną kontrolę.

Przed dzisiejszym spotkaniem komisji, organizacje takie jak UFC, Bellator i Invicta FC poparły zmiany komisji.

„W ciągu ostatnich kilku lat podjęliśmy działania mające na celu właściwe rozwiązanie tego problemu” – powiedział Foster przed przedstawieniem planu i okazaniem dwóch dokumentów, które ilustrują niebezpieczeństwa związane z nadmiernym zbijaniem wagi.

10-punktowy plan (dostępny w oryginale TUTAJ) prezentuje się następująco:

  1. Zawodnik wybiera najniższą kategorię wagową w której może walczyć. Po rozpoznaniu przez komisje i lekarza dana kategoria musi być uznana za bezpieczną dla atlety.
  2. Zawodnik który podczas ważenia nie zrobi swojego limitu, będzie obarczony grzywną 20% swojej gaży, gdzie 10% pójdzie do jego przeciwnika, a drugi 10% przypadnie komisji. Oprócz tych 20%, bonus za wygraną walkę również przypadnie przeciwnikowi.
  3. Cztery dodatkowe kategorie wagowe: 165, 175, 196 i 225 lbs, aby dać zawodnikom większy wybór i swobodę.
  4. Nastąpią zmiany w akceptowaniu pojedynków w oparciu o odpowiednie kategorie wagowe.
  5. Ograniczenia dla zawodników, którzy nie wypełnili swojego limitu więcej niż raz. Zawodnicy będą zobligowani do walk w wyższych kategoriach, dopóki lekarz nie zaświadczy, że jest to możliwe, a komisja zatwierdzi.
  6. Kontynuacja wczesnych ważeń w celu pozwolenia zawodnikom na odpowiednie odwodnienie.
  7. Druga kontrola zawodników w dniu gali, aby zapewnić, że zawodnik nie zwiększył swojej masy ciała o więcej niż 10%. Zawodnicy których wagi będą wzrastać za mocno, będą proszeni o toczenie walk w wyższych kategoriach wagowych.
  8. Sprawdzanie odwonienia poprzez określony ciężar moczu i/lub fizyczność przez przedstawicieli CSAC.
  9. Zalecenia 30-dniowego i 10-dniowego sprawdzania wagi dla walk wysokiej rangi, podobnie jak w bokserskich pojedynkach w WBC.
  10. Będą dostępne badania i konsultacje poszerzające wiedzę dla matchmakerów, promotorów, trenerów i zawodników odnośnie przyjmowania i akceptowania pojedynków.

Foto: fightstate.com
Źródło: MMAJunkie.com