UFC FN 149 – Typowanie

139
Grafika: Marek Romanowski

Zapraszamy na redakcyjne typowanie nadchodzącej gali UFC FN 149, gdzie w walce wieczoru zmierzy się Alistair Overeem z Alekseiem Oleinikiem, oraz zobaczymy pojedynki aż trzech Polaków. 

Alistair Overeem (44-17, 1 N/C) vs Aleksei Oleinik (57-11-1)

Mariusz: Po tak doświadczonych zawodnikach w zasadzie wiadomo czego się spodziewać. Alistair został poddany tylko raz w karierze, 13 lat temu przez Fabricio Werduma. W związku z powyższym, najgroźniejsza broń Olejnika jest raczej wyeliminowana, mimo tego Reem na pewno nie będzie się pchał w parter, a całą walkę rozegra w swoim stylu, czyli „podskocz-je*nij-odskocz” wykorzystując swój arsenał stójkowy. Rosjanin, który na pewno wie od jak dawna Holender nie klepał, będzie szukał szansy tam gdzie w walkach z „Człowiekiem Demolką” szukają jej wszyscy. Mimo wszystko uważam, że Reem jest skuteczniejszy we wdrażaniu swojego game planu. Alistair Overeem, decyzja.

Typujący Overeema: Mariusz, Olimpia, Jacek, Bartłomiej, Martyna

Typujący Oleinika: Marek, Grzegorz

Islam Makhachev (16-1) vs. Arman Tsarukyan (13-1)

Jacek: Bez wątpienia atrakcyjne dla rosyjskich kibiców starcie, każdy z zawodników ma na koncie kilkanaście zwycięstw i zaledwie jedną porażkę. Starszy Makhachev jest jednak zawodnikiem, który na dobre zagościł w UFC i zdążył zebrać tam bezcenne doświadczenie wyniesione z 6 pojedynków w których uzyskał on niebagatelny bilans 5-1. Debiutujący w UFC, Tsarukyan co prawda legitymuje się lepszą od Makhacheva, imponującą serią 12 zwycięstw z rzędu, jednakże na próżno porównywać klasę rywali z którymi w ostatnim czasieprzyszłjo mierzyć się obydwu zawodnikom. Obydwaj lubią kończyć walki przed czasem, Makhachev głównie w parterze, Tsarukyan po równo w stójce i parterze. To z pewnością będzie ciekawa walka, która paradoksalnie może zakończyć się na dystansie 3 rund. Mój typ: Islam Makhachev przez decyzję.

Typujący Makhacheva: Marek, Grzegorz, Mariusz, Olimpia, Jacek, Bartłomiej

Typujący Tsarukyana: Martyna

Krzysztof Jotko (19-4) vs. Alen Amedovski (8-0)

Grzegorz: Niepokonany Macedończyk dysponujący silnym, nokautującym uderzeniem, wziął pojedynek z Krzysztofem w zastępstwie, jednak miał wystarczająco dużo czasu, żeby się przygotować do tego starcia. Polak wraca do oktagonu po rocznej przerwie, kontuzji, operacji i do tego po trzech porażkach z rzędu. Przewaga mentalna w tym pojedynku z pewnością należeć będzie do Amedovskiego, gdyż poza zerem w rekordzie tak naprawdę nie ma nic do stracenia, bierze bowiem walkę w zastępstwie za Kopylova, jak mu się powinie noga w debiucie – na pewno nie zostanie od razu zwolniony z UFC. Inaczej sytuacja wygląda u polskiego zawodnika, który najprawdopodobniej stanie do pojedynku, którego wynik zdecyduje, gdzie dalej zabrnie jego kariera. Co natomiast przemawia na korzyść Krzysztofa Jotki? Przede wszystkim doświadczenie. Polak stoczył więcej walk w samym UFC, niż jego rywal w karierze. Ponadto, nasz rodak dysponuje lepszymi warunkami fizycznymi. Krzysztof musi pozostawać czujny przez cały pojedynek, rywal bowiem lubi wdawać się w szalone wymiany ciosów, machając niekiedy cepami jak na dyskotece, ale bardzo często skutecznie posyła nimi rywali na deski, dopełniając formalności dobitką w parterze. Liczę na to, że Jotko umiejętnie podejdzie do planu taktycznego w tym pojedynku, doświadczeniem przetrwa początek walki i jak rywal zwolni, wykorzystując swoją prawdopodobną przewagę kondycyjną – zacznie odpowiednio działać i realizować założenia, wypracowane z teamem, na ten pojedynek. Na korzyść polskiego zawodnika działa również ogromne doświadczenie w walkach na pełnym dystansie. Polak aż 12 z 19 pojedynków wygrywał decyzjami sędziów, jego rywal zaś nigdy nie miał okazji wyjść do trzeciej rundy, a połowę walk skończył nie dochodząc nawet do minuty. Niemniej jednak, zwyciężyć w tej walce będzie bardzo trudno. Niemalże pewnikiem jest to, że Amedovski od razu ruszy z mocnymi ciosami, jeśli Krzysztof je przetrwa – powinien odnieść zwycięstwo, gdyż umiejętności, doświadczenie, głód walki, motywacja i chęć pozostania w UFC powinny mu pozwolić na zwycięstwo w tym pojedynku decyzją sędziowską, tak też typuję. Jotko, decyzja.

Typujący Jotko: Grzegorz, Mariusz, Olimpia, Jacek, Bartłomiej, Martyna

Typujący Amedovskiego: Marek

Marcin Tybura (17-4) vs. Shamil Abdurakhimov (19-4)

Olimpia: To chyba skończy się decyzją – tak pomyślałam, gdy zobaczyłam to zestawienie. Można podejrzewać, że nie będzie to elektryzująca walka, ale kibice z Polski na pewno nie odejdą na ten moment od ekranu. Tempo starcia nie zapowiada się na zawrotne. Ci dwaj ciężcy są dobrzy technicznie, ale nie stawiają na szybkie skończenia. Tybura wrócił na zwycięską ścieżkę – po dwóch przegranych walkach wygrał ze Struvem. Abdurakhimov natomiast ostatnio walczył z Arlovskim z którym wygrał przez decyzję, podobnie jak wcześniej Marcin. Może być tak, że na początku Shamil będzie celował w stójkę, ale raczej obaj są konsekwentni na obu płaszczyznach. Sądzę jednak, że 37-latek z Dagestanu będzie odstawał od Polaka kondycją na przestrzeni ostatnich minut oraz nieco poziomem, a to wystarczy by Tybura wygrał starcie przez decyzję.

Typujący Tyburę: Marek, Grzegorz, Mariusz, Olimpia, Jacek, Bartłomiej, Martyna

Typujący Abdurakhimova:

Gadzhimurad Antigulov (20-5) vs. Michał Oleksiejczuk (13-2)

Gabriela: W swojej karierze Michał rzadko kiedy wychodził z oktagonu wygrywając przez decyzję. Mimo, że zakłada grę z chłodną głową, potrafi brutalnie znokautować swoich przeciwników. Ostatnio pokazał to na UFC w Pradze, kiedy już w pierwszej rundzie skończył Giana Villante’a. Teraz przed nim kolejne wyzwanie. Gadzhimurad Antigulov to zawodnik, który preferuje parter, podczas gdy Michał woli stójkę. Dlatego też, by wygrać, będzie musiał uważać na tę płaszczyznę. Antigulov powraca po prawie rocznej przerwie po przegranej z Ionem Cutelabą. Miał więc wiele czasu na dopracowanie swoich umiejętności. Mimo to, to ręka Michała powędruje do góry – posiada ciąg dziesięciu zwycięstw, jest dobrze przygotowany nie tylko fizycznie, ale też mentalnie, nie ma problemu ze zrobieniem wagi. Dlatego Oleksiejczuk też wygra przez decyzję na pełnym dystansie.

Typujący Antigulova: Marek,

Typujący Oleksiejczuka: Grzegorz, Mariusz, Olimpia, Jacek, Bartłomiej, Martyna