Wszystko wskazuje na to, że USADA wycofuje się ze współpracy z organizacją UFC od 2024 roku…

Agencja Antydopingowa Stanów Zjednoczonych (USADA) nie będzie już nadzorować programu antydopingowego UFC po zakończeniu obowiązującej umowy pod koniec 2023 roku.

Zaskakującą wiadomość ogłoszono w środę za pośrednictwem oświadczenia prezesa USADA, Travisa Tygarta, po potwierdzeniu oficjalnego powrotu gwiazdy UFC, Conora McGregora, do testów antydopingowych po długim okresie nieobecności w programie antydopingowym. Tygart twierdzi, że trwały rozmowy w sprawie przedłużenia umowy między USADA a UFC, ale negocjacje zakończyły się fiaskiem. W wyniku tego – organizacja MMA zdecydowała się zakończyć partnerstwo począwszy od 2024 roku.

Możemy potwierdzić, że Conor McGregor ponownie przystąpił do programu testów USADA od niedzieli, 8 października 2023 roku.

– powiedział Tygart.

Byliśmy wyraźni i stanowczy wobec UFC, że nie powinno być dla McGregora żadnych wyjątków, aby mógł walczyć, dopóki nie otrzyma dwóch negatywnych wyników testów i nie znajdzie się w programie od co najmniej sześciu miesięcy. Regulacje pozwalają także USADA na utrzymanie kogoś w programie testów dłużej przed zawodami w zależności od deklaracji złożonych podczas przystąpienia do programu i wyników testów. Niestety, nie wiemy obecnie, czy UFC ostatecznie będzie przestrzegać wymogu sześciu miesięcy lub dłużej, ponieważ od 1 stycznia 2024 roku USADA nie będzie już zaangażowana w Program Antydopingowy UFC.

Tygart wskazał na napiętą relację między USADA a UFC, która wynika głównie z sytuacji wokół McGregora, który wycofał się z programu antydopingowego po złamaniu nogi w swoim ostatnim starciu z Dustinem Poirierem w 2021 roku.

Od tego czasu McGregor zasugerował plany ponownego przystąpienia do programu antydopingowego UFC, ale zgodnie z regulaminem USADA musiałby przejść przez sześć miesięcy testów, zanim mógłby ponownie rywalizować – chyba że zostałby wykonany wyjątek.

Mimo pozytywnego i produktywnego spotkania w sprawie odnowienia umowy w maju 2023 roku, UFC nagle zmieniło zdanie i poinformowało USADA w poniedziałek, 9 października, że zmierza w innym kierunku.

– dodał Tygart.

Jesteśmy rozczarowani w imieniu zawodników UFC, którzy są niezależnymi kontrahentami, a którzy polegają na naszym niezależnym, światowym programie o złotym standardzie w celu ochrony ich praw do czystej, bezpiecznej i uczciwej rywalizacji w oktagonie. Ruch UFC zagraża ogromnemu postępowi dokonanemu w sporcie pod przywództwem USADA. Stosunki między USADA a UFC stały się niemożliwe do utrzymania, biorąc pod uwagę wypowiedzi liderów UFC i innych osób, kwestionujących zasadnicze stanowisko USADA, że McGregor nie powinien walczyć bez znajdowania się w programie testów co najmniej przez sześć miesięcy.

Tygart dodał, że USADA nie zatwierdziłby wyjątku dla McGregora po jego wycofaniu się z programu antydopingowego podczas rekonwalescencji po złamanej nodze.

Jeden z komentatorów UFC powtórzył to, ostatnio stwierdzając, że USADA nie powinna nadzorować programu UFC, ponieważ stanęliśmy na stanowisku sześciomiesięcznej zasady dotyczącej McGregora i dlatego, że nie pozwalamy zawodnikom bez zatwierdzonej podstawy medycznej używać środków dopingujących, takich jak eksperymentalne, niezatwierdzone peptydy czy testosteron do leczenia kontuzji, aby wrócić do oktagonu Zdrowie i bezpieczeństwo zawodników w długoterminowej perspektywie, a także uczciwa i równa rywalizacja, są dla USADA ważniejsze niż krótkoterminowe zyski kosztem czystych zawodników. USADA jest dumna z pracy, jaką wykonała przez ostatnie osiem lat, aby oczyścić UFC, i będziemy nadal świadczyć nasze niezrównane usługi zawodnikom UFC do końca naszej obecnej umowy, która wygasa 31 grudnia 2023 roku. Jak zawsze, będziemy nadal bronili praw i głosów czystych zawodników we wszystkich dyscyplinach sportowych.

UFC po raz pierwszy nawiązało współpracę z USADA w 2015 roku, aby nadzorować program antydopingowy organizacji. W ciągu ośmiu lat trwania współpracy USADA przeprowadziła ponad 27000 testów na zawodnikach UFC.

Zobacz także: Szybki powrót Conora McGregora zagrożony

źródło: mmafighting.com