Ben Askren uważa, że były mistrz UFC w wadze półciężkiej – Jiri Prochazka – ma wszelkie podstawy do pozwania USADA o nadmierne testowanie jego próbek przeciwko niedozwolonym środkom dopingującym.

W 2022 roku, były mistrz kategorii półciężkiej, Jiri Prochazka był najczęściej testowanym zawodnikiem w organizacji UFC. USADA pobierała próbki od Czecha aż… 64 razy! Co oznacza, że średnio odwiedzany był przez Amerykańską Organizację Antydopingową co 5-6 dni. Sam „Denisa” przyznał, że to niezwykle irytujące, zyskując poparcie emerytowanego już kolegi po fachu – Bena Askrena.

W 2017 roku, średnia liczba testów na sportowca wynosiła 4,5.

Gale MMA oraz inne rozgrywki sportowe możesz obstawiać na stronie eFortuna.pl – legalnego polskiego bukmachera.

– powiedział „Funky” przeprowadzającemu rozmowę Danielowi Cormierowi, dodając:

W 2018 były to 4 testy na zawodnika. W 2019, 6 testów. W 2021, także 6, a w 2022 – średnio 5,5 testów na sportowca. Przez te wszystkie lata, najczęściej testowanym zawodnikiem w ciągu pojedynczego roku był Misha Cirkunov, którego badano 27 razy. Mówimy o tysiącu zawodników!

Jeśli ograniczyliby liczbę testów [Prochazki] o aż 70%, nadal byłby drugim, najczęściej testowanym zawodnikiem spośród około 700… Dosłownie gość jest testowany częściej niż którykolwiek inny sportowiec, nie tylko w MMA, jest testowany przez USADA częściej niż jakikolwiek sportowiec, podwójnie. W jakimkolwiek sporcie.

Następnie, były mistrz Bellatora oraz ONE Championship pokusił się o pewną radę, którą sam zastosowałby, będąc w skórze Jiriego Prochazki.

Gdybym był Jirim, poprosiłbym swojego prawnika o wysłanie do USADA wiadomości o treści: 'Potrzebuję wyjaśnienia, dlaczego testujecie mnie tak często’.

Aktualnie w UFC znajduje się 749 zawodników. Numerem 1 spośród najczęściej testowanych gości jest oczywiście Jiri Prochazka z liczbą 64 testów. Są także dwaj inni zawodnicy, którzy byli testowani ponad 20 razy w tym roku. Tylko dwaj inni! Tylko 36 zawodników spośród prawie 750, czyli mniej niż pięć procent, było testowanych 10 razy. Więc 713 zawodników było testowanych raptem dziewięć razy, bądź mniej. Jiri potrzebuje wyjaśnienia – USADA, dlaczego testujecie mnie tak często?

Ponadto, co ciekawe, od początku roku – USADA pobrała 4183 próbek od 755 zawodników znajdujących się w programie. Próbki od Jiriego Prochazki stanowią aż 1,5% wszystkich pobranych testów przez tę organizację. Dlaczego zatem tak często odwiedzają Czecha? Ben Askren ma na to kilka teorii.

Numer 1, tak jak powiedziałeś, nie jest czysty, a oni wiedzą, że nie jest czysty, ale nie są w stanie go złapać. To oczywisty numer 1. Numer 2, tam jest coś w stylu polskiego oddziału USADA, którzy muszą zdobyć określoną liczbę testów, a mają około czterech zawodników, dlatego tak często go testują, bo jest blisko ich miejsca zakwaterowania.

W tym momencie, Daniel Cormier poprawił swojego gościa, że Jiri Prochazka pochodzi z Czech. Chcąc poprawić swój błąd, Askren skorygował swoją teorię.

Numer trzy, uważam, że to bardzo prawdopodobny scenariusz, bo wiesz, że kontraktują tam ludzi, Daniel, miałem takiego jednego starszego gościa, który zawsze przychodził pobierać moje próbki, miał kilka osób, na których przyrodzenie lubił się gapić, a wiesz, że tak to wygląda. Może pomyśleli 'hej, lubimy twojego k*tasa, daj nam się nim nacieszyć i pozwól nam się na niego gapić’. To z całą pewnością możliwe.

Testują cię co 6 dni? Ja ich pozywam! Pozwij ich! Jiri, pozwij USADA.

Czy były mistrz zastosuje się do rad Askrena? Nie wiadomo, choć niewykluczone, gdyż – jak już zostało wspomniane, sam dał upust swojemu zirytowaniu całą tą sytuacją.

Zobacz także: USADA odwiedziła Paulo Costę o 6 rano w pokoju hotelowym. Brazylijczyk w ostrych słowach o sytuacji

Rozmowa do odsłuchania poniżej:

Materiał powstał we współpracy z partnerem