Dominick Cruz, jeden z najwybitniejszych zawodników wagi koguciej w historii sportów walki, zostanie uhonorowany miejscem w Galerii Sław UFC. Były mistrz UFC i WEC dołączy do elitarnego grona legend jako część klasy 2026.
Dana White nie szczędził pochwał pod adresem Amerykanina, podkreślając jego wyjątkową pozycję w świecie MMA.
Dominick był niesamowitym zawodnikiem, który wyznaczył standardy dla wagi koguciej. To będzie zaszczyt wprowadzić go do Galerii Sław tego lata.
powiedział prezes UFC.
Dominick Cruz (24-4) zostanie 17. członkiem „Nowoczesnego Skrzydła” Galerii Sław, do którego kwalifikują się zawodnicy, którzy rozpoczęli profesjonalną karierę po 17 listopada 2000 roku. Podczas 17-letniej kariery pokonał takie gwiazdy jak Urijah Faber, Demetrious Johnson, T.J. Dillashaw czy Brian Bowles.
Amerykanin zadebiutował w zawodowym MMA w styczniu 2005 roku. Po wygraniu pierwszych dziewięciu walk stanął przed szansą zdobycia pasa mistrzowskiego WEC w wadze piórkowej, przegrywając z Faber’em. Po powrocie do WEC w wadze koguciej wywalczył tytuł mistrzowski, pokonując niepokonanego wówczas Briana Bowlesa.
Cruz dominował w dywizji przez kolejne lata, broniąc pasa WEC dwukrotnie i zostając pierwszym w historii mistrzem UFC w wadze koguciej. Jego panowanie przerwała porażka z Codym Garbrandtem na UFC 207. Ostatecznie zakończył karierę w lutym 2025 roku.
W swoim imponującym dorobku Cruz ma najdłuższe panowanie jako mistrz wagi koguciej UFC (1117 dni), najwięcej zwycięstw w walkach mistrzowskich w historii dywizji (7) oraz drugą najdłuższą serię zwycięstw w wadze koguciej UFC/WEC (12).
Zobacz także: Amanda Nunes uhonorowana przez UFC. Ikona kobiecego MMA trafi do Hall of Fame
Poza oktagonem Cruz był wielokrotnie nagradzany jako zawodnik i komentator, zdobywając m.in. tytuł Zawodnika Roku 2010 według USA Today oraz trzykrotnie tytuł Analityka Roku według World MMA Awards. Obecnie pracuje jako analityk sportów walki i mieszka w San Diego.
Źródło: UFC















![MMA Replay: Patryk Kaczmarczyk analizuje zwycięstwo nad Soldaevem – „Wiedziałem, że go złamię” [WYWIAD]](https://inthecage.pl/wp-content/uploads/2026/01/Miniaturka-MMA-Replay-v1-kopia-218x150.webp)
![MMA Replay: Adrian Bartosiński analizuje swoją walkę z Andrzejem Grzebykiem – nowy format dla fanów MMA [WYWIAD]](https://inthecage.pl/wp-content/uploads/2025/12/maxresdefault-218x150.webp)
![Wzór na MISTRZA z Michałem Sobiechem #5 | Przygotowanie mentalne i fizyczne – rola adaptogenów [PODCAST]](https://inthecage.pl/wp-content/uploads/2025/05/maxresdefault-218x150.jpg)
![Wzór na MISTRZA z Michałem SOBIECHEM #4 | MMA | Dieta | Doping | Suplementy | KSW 105 [PREMIERA o 19:00]](https://inthecage.pl/wp-content/uploads/2025/04/maxresdefault-2-218x150.webp)
![MMA TuNajt #320 | TYPOWANIE XTB KSW 105 + przegląd kursów FORTUNY [PODCAST]](https://inthecage.pl/wp-content/uploads/2025/05/MMA-TuNajt-320-218x150.png)









