Dyskusja odnośnie werdyktu walki wieczoru sobotniej gali UFC 195, Lawler vs Condit, cały czas wre. Na ten temat wypowiadał się prezydent UFC Dana White, a także wielu fanów na całym świecie. Komentator Joe Rogan poszedł oprócz swojej opinii o tej walce, o krok dalej i wspomniał o systemie punktowym UFC.

Joe Rogan jako pracownik UFC już wiele razy wypowiadał się kontrowersyjnie na różne tematy, ukazując jego inny tok myślenia. Komentator wczoraj za pośrednictwem swojego Twittera odniósł się do werdyktu walki Lawler vs Condit, a także do dziesięcio-punktowego systemu oceniania zawodników:

Punktowanie w MMA bardzo potrzebuje uaktualnienia. Nie ma mowy, żeby 5. i 3. runda były punktowane tak samo (10-9 – przyp. red).

 

Gdy Robbie Lawler jest przyparty do ściany, wykorzystuje to jak nikt inny. Piąta runda była czymś pokroju pięknej brutalności.

 

Pomysł z kontynuacją 10-sięcio punktowego systemu bokserskiego w kompletnie innym sporcie jest na tym poziomie niewybaczalna.

 

Wyobraźcie sobie jak głupkowaty byłby futbol amerykański , gdyby kwarty były punktowane dokładnie 10-9, niezależnie ile punktów by się w każdej z nich zdobyło.

 

Poddania i nokauty zawsze będą najpewniejszymi wygranymi, jednak powinniśmy dokładnie wiedzieć, jak dawane są punkty.

 

Myślę, że MMA mógłby skorzystać z tego, gdyby więcej sędziów punktowało najważniejsze walki. Troje ludzi decydujących o wygranej w mistrzowskich walkach nie brzmi zbyt mądrze.

 

Od razu zaczęły się pytania innych użytkowników. Dwóch sędziów punktowało tę walkę 48-47 na korzyść Lawlera, przyznając mu 2, 3 i 5 rundę. Trzeci sędzia 3 i 5 rundę przyznał Carlosowi Conditowi i wskazał go jako zwycięzcę przy punktacji 48-47. Drugą sprawą są wyprowadzone uderzenia obu zawodników. Według statystyk ze strony UFC, Carlos Condit wyprowadził 502 ciosy, 196 celnych (39%), a Robbie Lawler 177 ciosy, 78 celnych (44%).

 

Pytanie: Czy Twoim zdaniem Condit wygrał tę walkę bez żadnych wątpliwości?

Joe Rogan: Będę musiał obejrzeć to jeszcze raz. Ostatnią rundę bez problemu można wypunktować 10-8 dla Lawlera. Nie wiemy jednak kto wygrał trzecią rundę.

 

Pytanie: Robbie Lawler zadał jedynie 6 celnych ciosów, przy 47 Condita w 4. rundzie. Powinno tu być 10-9?

Joe Rogan: Tu właśnie pojawia się problem z oceną w dziesięcio-punktowym systemie. Bardzo trudno to określić.

 

Czy UFC faktycznie powinno zmienić system punktowania pojedynków? Wielokrotnie słyszało się o „wałkach” na najwyższym poziomie, często też pojawiały się dyskusje które walki powinny być punktowane 10-9, a które 10-8 lub mniej.

 

Źródła: Twitter, MMAFighting