Dzisiaj ESPN ogłosiło nominacje do 2019 ESPY Awards, które zostaną rozdane już 10 lipca na ceremonii w Los Angeles. Tradycyjnie nagroda dla Najlepszego Zawodnika była przyznawana dla praktyków zarówno boksu jak i MMA, a tegoroczna edycja podzieliła te wyróżnienie na dwie oddzielne kategorie.

W kategorii Najlepszy Zawodnik MMA nominowani zostali następujący mistrzowie UFC: Daniel Cormier, Amanda Nunes, Henry Cejudo oraz Israel Adesanya. Co ciekawe spośród tego grona Adesanya jest jedynym zawodnikiem, który na przestrzeni ostatniego roku nie dzierżył jednocześnie dwóch tytułów UFC. „The Last Stylebender” jest obecnie tymczasowym mistrzem wagi średniej.

Daniel Cormier zdobył tytuł mistrza wagi ciężkiej w zeszłym czerwcu na gali UFC 226, gdzie pokonał Stipe Miocica przez nokaut w pierwszej rundzie. W tym samym czasie „DC” był także mistrzem wagi półciężkiej. Następnie z sukcesem obronił swój tytuł mistrza wagi ciężkiej, kiedy na UFC 230 poddał Derricka Lewisa przez duszenie zza pleców w drugiej rundzie pojedynku. Daniel zrzekł się tytułu kategorii półciężkiej dobrowolnie i włodarze UFC postanowili oddać go zwycięzcy pojedynku Jon Jones vs. Alexander Gustafsson na UFC 232.

Amanda Nunes na dobre potwierdziła swoją mocną pozycję jako jednych z najlepszych zawodniczek mieszanych sztuk walki w historii, kiedy na UFC 224 obroniła swój pas mistrzowski wagi koguciej pokonując Raquel Pennington przez techniczny nokaut, a następnie przeniosła się do kategorii 145lbs i odebrała pas Cris Cyborg. Nunes potrzebowała zaledwie 51 sekund żeby skończyć Cris swoimi ciosami i tym samym została pierwszą zawodniczką, która wygrała z Cyborg od 13 lat!

W czerwcu Cejudo dołączył do zacnego grona mistrzów dwóch dywizji, kiedy to pokonał Marlona Moraesa przez techniczny nokaut w trzeciej rundzie gali UFC 238. Uczyniło go to mistrzem wagi koguciej, po tym jak tytuł został zwolniony przez TJa Dillashawa, kiedy to USADA ogłosiła pozytywny wynik jego testów antydopingowych i zawiesiła zawodnika na okres dwóch lat. Cejudo wygrał także przez nie jednogłośną decyzję sędziów z Demetriousem Johnsonem na UFC 227 i tym samym zdobył tytuł mistrza wagi muszej oraz zakończył „Mighty Mouse’owi” świetną passę 11 zwycięstw z rzędu. Gdyby tego było mało, w styczniu Henry pokonał wcześniej wspomnianego (i wtedy już nielegalnie wspomaganego) Dillashawa w zaledwie 32 sekundy (!) na UFC Fight Night 143, kiedy to TJ przeniósł się do dywizji 125lbs aby walczyć o najwyższy tytuł również w tej kategorii wagowej.

Adesanya został tymczasowym mistrzem UFC po wygranej przez jednogłośną decyzję sędziów nad Kelvinem Gastelumem na gali UFC 236 w Atlancie. “The Last Stylebender” posiada obecnie passę 6 zwycięstw i 0 porażek w oktagonie, a jego obecny bilans jako zawodnika MMA to 17-0.

Ostatnim zawodnikiem UFC, który zdobył nagrodę Najlepszego Zawodnika ESPY był Demetrious Johnson w 2017 roku. Zeszłoroczną nagrodę zgarnął bokser Terence „Bud” Crawford.

Inni zawodnicy MMA docenieni przez nagrody ESPY to Conor McGregor w 2016 i Ronda Rousey w 2015 roku. Rousey jest również posiadaczką nagrody dla Najlepszej Żeńskiej Zawodniczki w 2014 roku.

Kto Waszym zdaniem powinien zostać doceniony w tym roku?

źródło: mmafighting.com