UFC 237 – Typowanie

138
Grafika: Marek Romanowski

Zapraszamy na redakcyjne typowanie nadchodzącej gali UFC 237, gdzie w walce wieczoru zmierzy się Rose Namajunas z Jessicą Andrade. 

Rose Namajunas (8-3) vs. Jessica Andrade (19-6) 

Paulina: Starcie Amerykanki (obecnej mistrzyni) i dysponującej nokautującym ciosem Jessici Andrade będzie niezwykle ciekawym wydarzeniem dla dywizji słomkowej kobiet. Nowością nie jest publiczne spisywanie mistrzyni na straty (Rose po raz czwarty pod rząd jest pozycjonowana jako underdog w swoich walkach) – z pewnego powodu ani bukmacherzy, ani fani dyscypliny mma jakoś nie wierzą w dyspozycję Thug. To trochę dziwne, bo zawodniczka ma wszystko, co potrzeba, aby wygrać z Andrade – niezwykłą szybkość i wychwalaną przez wielu pracę nóg, bardzo dobry parter, przewagę zasięgu, wysokie IQ w klatce i – co ważne w bojach 5-rundowych – mocną kondycję. Z drugiej zaś strony, nikt nie sieje takiego postrachu w kwestii siły i jej potencjału, jak właśnie Andrade. Ostatni progres w wielu płaszczyznach (kondycja w ostatniej jej szansie zdobycia pasa z Jędtzejczyk, zapasy w walce z Gadehlą, siła nokautującego ciosu na Kowalkiewicz) jest zauważalny gołym okiem. Styl Brazylijki polegający na ciągłym poruszaniu się do przodu, wywieraniu presji na przeciwniczce i demonstrowaniu przewagi siły fizycznej sprawia, że staje się ona faworytką większości zestawień – tak jest i tym razem. Należy jednak pamiętać o wspomnianej już wyżej walce Andrade z Asią Jędrzejczyk, gdzie Polka zaprezentowała idealny przepis na wygraną z groźną Brazylijką. Czy Thug z niego skorzysta? Nie wiadomo. Wiadomo jednak, że wachlarz jej umiejętności jest niezwykle szeroki i Rose charakteryzuje wielka wszechstronność, a przede wszystkim – skuteczność w prezentowanych technikach. Typuję Namajunas przez poddanie w 3 rundzie.

Typujący Namajunas: Paulina, Marek, Bartłomiej, Tomasz, Bartosz

Typujący Andrade: Gabriela, Olimpia, Mariusz, Grzegorz, Jacek

Jared Cannonier (11-4) vs. Anderson Silva (34-9) 

Bartłomiej: Wiele osób pewnie szczerze życzy „Pająkowi”, aby pokazał młodszemu rywalowi miejsce w szeregu. Nie jest to takie nierealne. Bez wątpienia oktagonowa inteligencja i wyrachowanie stoją po jego stronie. Były mistrz w ostatnim pojedynku pokazał, że o ile nie jest już tym samym zawodnikiem kończącym i wręcz upokarzającym swoich przeciwników, to nadal wysoko stoi zwłaszcza stójkowo. W szermierce kickbokserskiej nie ustąpił niepokonanemu Israelowi Adesanyi.
Nie widzę ewidentnych atutów, które mogłyby przeważyć w tej walce na korzyść Jareda Cannoniera. Amerykanin dysponuje pewną eksplozywnością, ale wątpię, że wystarczy to na takiego starego wygę, jakim jest Anderson Silva. Jeśli pierwsze minuty pozwolą Brazylijczykowi poczuć starcie i narzucić swoją grę, to sędzia uniesie jego rękę do góry po korzystnym wyniku. Nie obstawiałbym tu skończenia, ale decyzja jest realna. W moim odczuciu 44-latek po chwilowych perturbacjach wypunktuje niezbyt przekrojowego, choć zmotywowanego oponenta.

Typujący Cannoniera: Tomasz, Olimpia, Jacek

Typujący Silvę: Marek, Mariusz, Gabriela, Paulina, Grzegorz, Bartosz, Bartłomiej

Jose Aldo (28-4) vs. Alexander Volkanovski (19-1) 

Grzegorz:  José Aldo zaraz po porażkach z aktualnym mistrzem – Maxem Hollowayem, w swoich dwóch kolejnych starociach przez wielu był skreślany. Udowodnił jednak, że nadal jest zawodnikiem, którego nie wolno lekceważyć i nie warto w niego wątpić. Kapitalnie rozprawił się z Jeremym Stephensem, który zapowiadał zabranie mu duszy, następnie w niesamowitym stylu ubił Renato Moicano, jak za starych dobrych czasów. Rodak twierdził przed pojedynkiem z byłym wieloletnim dominatorem kategorii piórkowej, że nadchodzi zmiana pokoleniowa. Nic jednak z tego! Aldo jest niesamowicie zmotywowany, walczy przed swoją publicznością, ma coś do udowodnienia i do odzyskania – nie przejdzie bowiem na emeryturę, dopóki nie pokona Hollowaya. Tak ambitny zawodnik będzie za wszelką cenę dążył do trylogii z aktualnym mistrzem. Volkanovski natomiast skutecznie będzie chciał mu to zadanie utrudnić. W kapitalnym stylu zaczął „zdobywać” UFC, walczy agresywnie, bardzo technicznie, jest niebezpieczny w każdej płaszczyźnie. Ostatnim nokautem na Chadzie Mendesie, którego wysłał na emeryturę, bardzo wiele zyskał.
Jak widzę ten pojedynek? Aldo będzie skutecznie badał swojego przeciwnika, przez pierwszą rundę, podobnie, jak w ostatnim pojedynku z Moicano. Na początku drugiej rundy ruszy do zdecydowanego ataku i zasypie swojego rywala gradem ciosów, mieszając ich płaszczyzny, po których myślę, że Volkanovski padnie na deski, albo oszołomiony pod siatką nie będzie wiedział, gdzie się znajduje. Volkanovski ma oczywiście szansę na wygraną w tym pojedynku, ale największe, wg mnie w rundzie pierwszej, w której José Aldo będzie prowadził walkę bardziej rozpoznawczo. Na pewno nie uda mu się sprowadzić Brazylijczyka do parteru, a w stójce przewagę powinien mieć były mistrz kategorii piórkowej. Typ: Aldo przez (T)KO, runda 2.

Typujący Aldo: Marek, Mariusz, Olimpia, Gabriela, Paulina, Grzegorz, Bartosz, Jacek, Bartłomiej

Typujący Volkanovskiego: Tomasz

Thiago Alves (23-13) vs. Laureano Staropoli (8-1) 

Bartosz: Thiago Alves vs. Laureano StaropoliBez wątpienia jest walka, w której wielu będzie typowało przede wszystkim sercem i sympatią do Brazylijczyka. Przez lata dawał wiele wspaniałych batali, gdzie zawsze zostawiał krew, pot i łzy. Mimo faktu, że z całą pewnością najlepsze lata ma za sobą to cały czas pozostaje niezwykle niebezpieczny dla swoich rywali zwłaszcza jeżeli chodzi o aspekty stójkowe. Jednak nie należy lekceważyć 26- letniego Laureano Staropolliego. W występach przed UFC dał się poznać jako zawodnik bardzo nieustępliwy i dążący do zakończenia walki przed czasem w każdej płaszczyźnie. Sam posiada bardzo ułożoną stójką, która była kluczem do jego ostatniego zwycięstwa z Hectorem Aldaną. W mojej opinii pojedynek będzie toczył się całości w stójce gdzie każdy z nich będzie starał się narzucić rywalowi swoją grę. Brazylijczyk po wstępnym rozpoznaniu będzie starał się spychać rywala do defensywy. Niebezpieczeństwo widzę w dobrych kontrach po stronie Staropoliego, którymi często zaskakuje sowich oponentów. Jednak Alves jest o wiele bardziej doświadczony i jeżeli dobrze odrobił pracę domową to znajdzie lukę u Argetyńczyką i zakończy to starcie przed czasem. Thiago Alves pokona Laureano Staropoliego przez KO w drugiej rundzie.

Typujący Alvesa: Marek, Olimpia, Gabriela, Paulina, Grzegorz, Bartosz, Jacek, Bartłomiej

Typujący Staropoli: Tomasz, Mariusz

Antonio Rogerio Nogueira (23-8) vs. Ryan Spann (15-5)

Tomasz: Podczas gali UFC 237 dojdzie do starcia pomiędzy starym wyjadaczem – Antonio Rogerio Noguerią – a młodym wilkiem – Ryanem Spannem. Skreślany przez wielu fanów Nogueira powróci do oktagonu po tym jak na gali UFC w Sao Paulo znokautował Sama Alveya, a z kolei Ryan Spann w swoim niedawnym debiucie w tejże organizacji pokonał Luisa Henrique. „Little Nog” znany jest z tego, że lubi wymieniać ciosy i często idzie na wyniszczenie, co sprawia, że staje się łatwym celem do trafienia. Ryan Spann ma 196cm wzrostu i o 16cm dłuższy zasięg ramion niż jego przeciwnik, co oznacza, że nie będzie miał problemu z trafieniem dużo wolniejszego zawodnika. Amerykanin jest bardziej wszechstronny, dysponuje mocniejszym uderzeniem i jest dużo bardziej dynamiczny niż 42-letni Nogueira. Czyli co, kończymy analizę i uznajemy, że Amerykanin jest lepszy i wygra nieważne co by się stało? Nie tak prędko! Cofnijmy się do pierwszej walki Spanna w Contender Series, kiedy to mierzył się z Karlem Robertsonem. Ryan został wtedy zdemolowany łokciami przez Robertsona w zaledwie 15 sekund. Dla porównania Nogueira w swojej karierze nokautował takich zawodników jak Sam Alvey, Tito Ortiz czy Patrick Cummins, więc nie można wykluczyć podobnego scenariusza w Rio de Janeiro. „Superman” ma również problemy z kondycją, jednak jest mało prawdopodobne, aby 42-letni Antonio mógł to wykorzystać. Oczywistym jest, że walka może się potoczyć na wiele sposobów, jednak moim zdaniem młodszy i bardziej wszechstronny Ryan Spann, który aż 13 razy kończył walki w pierwszej rundzie, trafi mocnym uderzeniem „Little Noga” i raz na zawsze odeśle go na emeryturę. Ryan Spann, TKO Runda 1

Typujący Nogueirę: Mariusz, Bartosz

Typujący Spanna: Marek, Tomasz, Olimpia, Gabriela, Paulina, Grzegorz, Jacek, Bartłomiej