Po sobotniej gali UFC 237, która miała miejsce w brazylijskim Rio de Janeiro, doszło do aktualizacji rankingów największej organizacji MMA na świecie.

Zdecydowanie, największą wygraną gali została – miejscowa zawodniczka, nowa mistrzyni UFC kategorii słomkowej, Jessica Andrade (20-6), która w walce wieczoru brazylijskiego wydarzenia, ciężko i widowiskowo znokautowała Rose Namajunas (8-4). Brazylijka nie tylko otrzymała dwa bonusy o łącznej wartości 100 tys. dolarów, zdobyła pas mistrzowski organizacji UFC, ale również zadebiutowała w rankingu TOP 15 bez podziału na kategorie wagowe, zajmując ostatnią pozycję. Wylot ustępującej mistrzyni wagi słomkowej zapewnił także ponowny debiut w piętnastce najlepszych sportowców Valentinie Shevchenko, czyli aktualnej mistrzyni wyższej kobiecej dywizji wagowej.

Do ciekawych przetasowań doszło w kategorii słomkowej kobiet, gdzie robiąca furorę w najlżejszej kategorii wagowej w UFC, Tatiana Suarez niespodziewanie i niezbyt zasłużenie zamieniła się miejscem z byłą, wieloletnią dominatorką tej kategorii – Joanną Jędrzejczyk. Polka zajmuje teraz trzecie miejsce, ex aequoNiną Ansaroff. Ustępująca z tronu, była już mistrzyni dywizji – Rose Namajunas, zajmuje aktualnie pierwszą pozycję.

Spory awans zaliczył także Alexander Volkanovski, który wypunktował w sobotę Jose AldoThe Great zajął pierwszą pozycję, a piastujący ją do gali w Brazylii, były mistrz – spadł o dwie pozycje i znajduje się aktualnie na trzecim miejscu. Z racji awansu Volkanovskiego, o jedno oczko spadł Frankie Edgar, który zatrzymał się na czwartej pozycji.

Z powodu odniesionej przez kontuzję porażkiJaredem Cannonierem, były wieloletni mistrz dywizji średniej, Anderson Silva stracił czternastą pozycję rankingu, opuszczając go. Dzięki temu zapewnił powrót do piętnastki kategorii do 84 kilogramów Davidowi Branchowi, o jedną pozycję awansował także Elias Theodorou. Co ciekawe, zwycięstwo odniesione przez kontuzję rywala nie zapewniło awansu Cannonierowi, który nadal znajduje się na dziesiątym miejscu.

W kategorii lekkiej, z piętnastej na trzynastą pozycję awansował Islam Makhachev, strącając Jamesa Vicka Charlesa Oliveirę o jedno oczko.

W kategorii koguciej kobiet, Irene Aldana po poddaniu balachą Bethe Correii zapewniła sobie awans o dwie pozycje – na dziewiąte miejsce, przeciwniczce zaś spadek z trzynastego na czternaste miejsce.

Pełne rankingi znajdują się do wglądu tutaj.